reklama

Pierwsze zdjęcia iPhone'a 5S: nowy SoC, nowa bateria, nowa lampa błyskowa

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Osoby, które spodziewały się po kolejnym iPhone jakiejś rewolucji (może nawet nawiązania do trendu „fabletów” – ledwo mieszczących się w dłoni smartfonów z ogromnymi ekranami) pewnie są zawiedzione: model 5S to sprzęt na pierwszy rzut oka niewiele różniący się od swoich poprzedników. A jednak informacje, jakie wyciekły od jednego z chińskich dostawców, pozwalają sądzić, że odświeżona wersja iPhone'a 5 powinna skutecznie bronić pozycji Apple'a na rynku mobilnym, atakowanej coraz skuteczniej przez flagowe telefony Samsunga, LG czy HTC.

Od zeszłego roku było już wiadome, że Apple musi znaleźć sobie alternatywę dla Samsunga jako głównego dostawcy elektroniki dla iPhone'a. Gdy na rynku zadebiutował iPhone 5 z układem SoC A6, Samsung był już tylko wykonawcą (w technologii 32 nm) tego czipu, zaprojektowanego ręcznie w całości przez inżynierów z Cupertino. Taka sytuacja jest dziś bardzo rzadko spotykana: poza Intelem producenci układów półprzewodnikowych intensywnie współpracują, wymieniając się technologiami i wspólnie uruchamiając liczne programy badawcze. Widać więc, że po serii wzajemnych pozwów temperatura relacji między Samsungiem i Apple spadła niemal do zera, a współpraca ograniczyła się wyłącznie do tego, co zawarte było we wcześniej podpisanych umowach.

Wygląda jednak na to, że potrzeby Apple'a znacznie lepiej może zaspokoić Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), największy niezależny producent układów półprzewodnikowych, do którego klientów należą dziś m.in. Nvidia, AMD czy Qualcomm. Cupertino z TSMC miało już do czynienia, zlecając tej firmie testową produkcję układów A5 i A6 w technologii gate-last. Teraz wygląda na to, że to właśnie TSMC będzie odpowiedzialne za SoC nowego iPhone'a.

Na pierwszym z ujawnionych przez serwis MacRumours zdjęć widać SoC iPhone'a z numerem seryjnym, pozbawiony jednak normalnych oznaczeń modelu. Może to być więc nowy prototypowy A7 Apple'a, wykonany już w procesie 28 nm, w którym TSMC wytwarza obecnie czipy w swoich fabrykach na Tajwanie. Miniaturyzacja jednostki centralnej przyniosłaby nowemu iPhone'owi większą energooszczędność przy co najmniej porównywalnej wydajności, pozwalając skutecznie konkurować z nowymi SoC-ami Nvidii czy Qualcomma. Na wydłużenie czasu działania pozwoli też na pewno nowa, zaskakująco duża bateria, zapewniająca 5,92 Wh (bateria iPhone 5 zapewnia 5,45 Wh). Drugie z ujawnionych zdjęć przedstawia ulepszoną lampę błyskową – jednostkę z dwoma sprzężonymi diodami LED.

Nie wiadomo jeszcze, jak nowy iPhone będzie wyglądał od przodu, ale nawet jeśli znajdzie się tam ten sam 4-calowy ekran o rozdzielczości 1136x640, co w poprzednim modelu, to nie powinno mieć to szczególnego znaczenia. W połączeniu z odnowionym iOS-em 7, nowy telefon Apple'a zapewne znajdzie swoich zwolenników, niezrażonych brakiem rewolucyjnych zmian. Premiera iPhone'a 5S spodziewana jest na wrzesień tego roku, wtedy też być może zobaczymy iPhone'a w wersji Mini.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama