reklama

Pierwsze zrzuty okien Chrome dla Mac OS X

Strona główna Aktualności

O autorze

Zespół tworzący Google Chrome dla Mac OS X jest coraz bliżej wydania przeglądarki. Współtwórca Camino i członek tego zespołu, Mike Pinkerton, udostępnił na swoim blogu pierwsze zrzuty Chrome działającego na systemie Apple. Pinkerton pisze, że udało się załadować pierwszą stronę oraz że interfejs pozwala już otwierać i zamykać zakładki.

Dojście do tego punktu zajęło programistom kilka miesięcy, ponieważ ich celem było stworzenie dla Chrome interfejsu, który będzie działał mimo awarii silnika. Większość problemów, według Pinkertona, była związana z wersją silnika WebKit dostarczaną z systemem Mac OS X. Ta wersja nie jest przystosowana do takiego działania, jakiego wymagał zespół twórców Chrome.

Przy okazji, Google uchyliło rąbka tajemnicy w sprawie wersji Chrome dla Linuksa. Pierwotnie, przeglądarka miała zostać udostępniona w postaci portu z narzędziami, w których powstała. Tak się nie stanie - zamiast tego Chrome dla Linuksa będzie wykorzystywać bibliotekę GTK+. Wiąże się to z koniecznością rozwijania trzech linii projektu równolegle. Co prawda, można było temu zapobiec, ale Google stara się unikać wykorzystywania wieloplatformowych bibliotek w celu zapewnienia natywnego wyglądu interfejsu użytkownika.

Osiągnięcie pożądanego sposobu współpracy między silnikiem a interfejsem to duży krok w kierunku ukończenia projektu. Jednak wciąż pozostało wiele pracy, na przykład nad obsługa kliknięć i, przede wszystkim, nad stabilnością. Wciąż nikt nie przewiduje daty wydania Chrome dla Mac OS X i Linuksa ani nawet publicznej wersji testowej, ale nie należy spodziewać się premiery przed drugą połową bieżącego roku.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama