Pierwszy Commandos, Command & Conquer i Dangerous Dave za darmo w przeglądarce!

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Aditya Ravi Shankar to nazwisko, które być może dotychczas niewiele komukolwiek mówiło, ale wkrótce może się to zmienić. Jego posiadaczem jest człowiek, który właśnie umożliwił internautom bezpłatną grę w tak kultowe produkcje, jak Commandos: Behind Enemy Lines, Command & Conquer oraz Dangerous Dave... w przeglądarce. A zrobił to nie dla zysku, a po to, by zaprezentować możliwości HTML5.

Wszystkie gry można znaleźć na stronie internetowej Shankara. Efekty jego pracy nie różnią się w zasadzie niczym od oryginałów, autor zadbał nawet o takie kwestie, jak odtworzenie menu. W przypadku Command & Conquer nie zabrakło także rozpoznawalnych filmowych przerywników. Przeglądarkowe gry posiadają także pełne udźwiękowienie oryginału. Nie występują różnice w dostępności ze względu na przeglądarkę, problemy mogą wystąpić tylko w przypadku Internet Explorera 9.

Choć projekt jest na razie w fazie beta, to trzeba przyznać, że pomysł został zrealizowany perfekcyjnie, podczas rozgrywki nie napotkaliśmy żadnych problemów w szybkości lub stabilności działania przeglądarki. O tym, jak udało się uzyskać taki efekt, Shankar pisze w swojej książce Pro HTML 5 Games, którą kupić można w serwisie Amazon w formie e-booka i tradycyjnej za niecałe 35 dolarów .

Pod każdą z gier autor umieścił komunikat o swoich motywacjach: celem projektu jest tylko dostarczenie technicznego dowodu mojej koncepcji i demonstracja podstawowych elementów gier RTS w HTML5. Nie ma na celu zastosowań komercyjnych. Trudno stwierdzić, czy taka argumentacja przekona właścicieli praw autorskich, z graniem w klasyki w przeglądarce warto się zatem pośpieszyć.

© dobreprogramy