Pierwszy pociąg z WiFi od T-Mobile już na torach

Strona główna Aktualności

O autorze

Dziś pierwsi pasażerowie mieli okazję odbyć podróż wagonami PKP Intercity, wyposażonymi w bezprzewodowy dostęp do Internetu. Jest to możliwe dzięki współpracy przewoźnika z T-Mobile.

Podróżujący koleją po Polsce odczują powiew nowoczesności, mogąc podłączyć się do sieci WiFi w wagonach na wybranych trasach. Pierwszym pociągiem z HotSpotem T-Mobile był PKP Intercity EIC Beskidy z Warszawy do Katowic i Bielska-Białej. W planach jest wprowadzenie HotSpotów T-Mobile także na innych trasach, łączących największe miasta Polski: Kraków, Katowice, Poznań, Szczecin, Trójmiasto i Warszawę, oraz na trasach międzynarodowych: Warszawa — Wiedeń — Villach, Warszawa — Praga, Warszawa — Berlin i Warszawa — Kolonia — Amsterdam.

Wprowadzenie bezprzewodowego dostępu do Internetu w wagonach możliwe jest na mocy umowy zawartej na początku tego roku. Na początek 30 wagonów zostało wyposażonych anteny zewnętrzne, modemy i anteny wewnętrzne przez firmę Nomad Digital, ale jeszcze w lipcu na tory wyjadą kolejne. Docelowo ma ich być 300.

Operator gwarantuje, że na całej trasie pasażerowie będą mogli korzystać z łącza o przepustowości przynajmniej 1,5 Mb/s (niestety nie podaje, jaką prędkość gwarantuje każdemu pasażerowi). Zachowanie klientów oraz niezawodność sieci będą pod stałą obserwacją i w miarę potrzeby będą prowadzone działania optymalizujące usługę. Dodatkowo, niebawem pasażerowie uzyskają dostęp do biblioteki multimediów, na którą składać się ma 40 filmów, 15 seriali i 10 bajek, z których 10 proc. będzie zmienianych co miesiąc. W ramach umowy WiFi pojawia się także na dworcach kolejowych.

Na razie usługa dostarczona przez T-Mobile jest w fazie testowej i korzystać z niej mogą wszyscy, nic za to nie płacąc. Ta sytuacja utrzyma się do końca roku. Prawdopodobnie po upłynięciu tego okresu abonenci innych operatorów będą musieli zapłacić za dostęp do łącza i multimediów, więc wróci stary schemat — korzystanie z własnego łącza mobilnego i nagrywanie filmów na podróż na własne urządzenia. Umowa zobowiązuje nas, by 10 proc. pasażerów miało dostęp darmowy. Postaramy się, by byli to klienci T-Mobile — powiedział w styczniu Miroslav Rakowski, prezes T-Mobile Polska. Pod znakiem zapytania stoi także rozwiązanie innego palącego problemu, czyli dostępności gniazdek w wagonach — w końcu dobrze by było po wyjściu z pociągu nadal móc skorzystać ze smartfonu.

© dobreprogramy
s