Pierwszy rok należy do Sony. PlayStation 4 sprzedaje się znacznie lepiej od Xboksa One

Strona główna Aktualności

O autorze

Od premiery konsol nowej generacji od Microsoftu i Sony minął już prawie rok. W związku z tym możemy już dokładniej sprawdzić, jak zostały one przyjęte na rynku. Na początku mówiło się, że obecną generację wygra Sony. Ich konsola, w przeciwieństwie do Xboksa One, była nastawiona głównie na gry i nie posiadała ograniczeń zniechęcających do kupna, a dodatkowo była tańsza oraz wydajniejsza. Jednak czy początkowe prognozy się spełniły?

Z najnowszych danych, opublikowanych przez serwis Ars Technica wynika, że Microsoft raczej nie ma powodów do zadowolenia. Konkurencyjny produkt sprzedaje się o 40% lepiej (i to przy bardzo korzystnych dla Microsoftu założeniach, w rzeczywistości różnica może sięgać nawet 100%). PlayStation 4 lepsze wyniki osiągało już na początku. Do tej pory konsola Sony znalazła co najmniej 10,5 mln nabywców, podczas gdy Xbox One może pochwalić się znacznie skromniejszym wynikiem, co najwyżej 7,5 mln sprzedanych egzemplarzy.

Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Warto zauważyć, że konsola Microsoftu została wyposażona w mniej wydajne podzespoły, początkowo była sprzedawana tylko w wersji z Kinectem, przez co kosztowała więcej od PS4. Dodatkowo firma z Redmond postanowiła wprowadzić swój produkt do sprzedaży tylko w wybranych krajach. Na oficjalną premierę Xboksa One w Polsce, musieliśmy czekać około roku. Microsoft chciał ze swojej konsoli zrobić prawdziwe centrum domowej rozrywki, na pierwszych prezentacjach częściej omawiane były dodatkowe funkcje, związane np. z telewizją, niż same gry. Dopiero od niedawna firma z Redmond reklamuje Xboksa One jako maszynę do gier. Natomiast PlayStation 4 od początku było promowane jako sprzęt dla graczy i to właśnie ta grupa odbiorców była najważniejsza dla Sony przy tworzeniu konsoli.

W przypadku poprzedniej generacji sytuacja wyglądała trochę inaczej, to właśnie Xbox 360 na początku sprzedawał się lepiej od urządzenia Sony, którego wadą była między innymi wysoka cena i problemy producentów gier z optymalizacją tytułów pod procesor Cell. Jednak później sprzedaż tych konsol się wyrównała, a dziś PS3 jest już popularniejsze od Xboksa 360. Niewykluczone, że z podobną sytuacją będziemy mieli do czynienia również w przypadku Xboksa One i PlayStation 4. Obecnie Microsoft zmienia swoje początkowe podejście do konsoli nowej generacji i stara się z niej zrobić sprzęt przyjazny graczom.

© dobreprogramy
s