Pierwszy samoprowadzący się samochód w sprzedaży już za 5 lat?

Strona główna Aktualności

O autorze

Tesla Motors znana jest z produkcji naszpikowanych elektroniką samochodów elektrycznych. Auta tej firmy nie przypominają niewielkich, stworzonych głównie do poruszania się po mieście, innych samochodów elektrycznych, znacznie bliżej im do sportowych modeli. Jeden z założycieli Tesla Motors, Elon Musk zapowiedział, że za 5 lat auta produkowane przez jego firmę zostaną wyposażone w autopilota, który będzie w stanie całkowicie zastąpić kierowcę.

Stworzenie przez Tesla Motors samochodu, który mógłby poruszać po ulicach bez ingerencji kierowcy w ciągu 5 lat jest sporym wyzwaniem. Eksperci twierdzą, że takie pojazdy najwcześniej pojawią dopiero w 2025 roku. Chociaż japoński koncern Nissan jest innego zdania i zapowiedział, że w 2020 roku wprowadzi własny autonomiczny pojazd. Warto zauważyć, że rok temu Elon Musk twierdził, że obecnie stworzenie autonomicznego samochodu nie jest możliwe. Jednak postępy jakie poczyniło ostatnio Google musiały zrobić na uzdolnionym inżynierze spore wrażenie, ponieważ zapowiedział, że w ciągu najbliższych lat jego firma stworzy auto wyposażone w zaawansowanego autopilota. Patrząc na obecnie osiągniecia Elona Muska można stwierdzić, że może mu się to udać.

Samochody jeżdżące bez udziału kierowcy z pewnością będą dużym krokiem w rozwoju motoryzacji. Jednak jak w przypadku każdej nowej technologii, pojawiają się pewne obawy. W jednym z raportów, FBI ostrzega przed autonomicznymi autami, które mogą być wykorzystane jako broń. Mogą one być wykorzystane przez terrorystów, między innymi do przewiezienia bomby do wyznaczonego celu i jej detonacji. Jednak FBI twierdzi też, że takie samochody pozwolą na skuteczniejsze pościgi za przestępcą, a autonomiczne karetki będą szybciej docierały do wyznaczonego celu, co zmniejszy liczbę zgonów.

© dobreprogramy
s