r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Pierwszy szkic nowej wersji GPL

Strona główna Aktualności

O autorze

Tak jak zapowiadaliśmy tydzień temu, wczoraj zaprezentowano pierwsze robocze wydanie nowej wersji licencji GPL. Jest ona najczęściej wybieraną licencją w środowisku wolnego oprogramowania, więc tworzenie nowej wersji budzi wiele zainteresowania i kontrowersji.

Komentarze są bardzo zróżnicowane, ale jak na razie przeważają głosy uznania. Eksperci doceniają dostosowywanie licencji do zmieniającego się prawa, uwzględnienie problemu patentów i aspektów związanych z trusted computing (zaufanymi technologiami komputerowymi). Poruszono także kwestię DRM, krytykując ją tako technologię ograniczającą prawa użytkowników.

Wersja trzecia jest także obszerniejsza od poprzedniej, zawiera ponad 4500 wyrazów, w porównaniu do 2900 wyrazów wydania drugiego. Prace nad ostatecznym brzmieniem licencji mają trwać rok, w ciągu którego mają być wyjaśnione wszystkie wątpliwości i niejasności. Mamy nadzieję, że końcowa treść licencji będzie zrozumiała nie tylko dla zawodowych prawników.

Treść pierwszego szkicu można znaleźć na stronie organizacji Free Software Foundation (tylko po angielsku).

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.