reklama

Pierwszy użytkownik BitTorrent zostanie ukarany za piractwo

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

38-letni obywatel Hong-Kongu jest pierwszą osobą uznaną winną piractwa w sieci BitTorrent. Chan Nai-Ming rozprowadzał materiały chronione prawem autorskim, m.in. filmy Hollywood: "Daredevil", "Red Planet" i "Miss Congeniality." Został aresztowany już w styczniu.

Teraz po czterodniowym procesie został uznany winnym, zwolniony za kaucją i oczekuje na wymiar kary - grożą mu cztery lata pozbawienia wolności i wysoka grzywna. Ostatecznie sąd zdecyduje o tym 7 listopada. Władze Hong Kongu zapowiadają, że to dopiero początek walki z nielegalnym wykorzystaniem sieci peer-to-peer w kraju. Miejscowi użytkownicy już sami zaczęli częściej zastanawiać się nad tym, co robią - znacząco spadła bowiem ilość udostępnianych przez nich danych.

Podobna sprawa ma równocześnie miejsce w Szwecji - na mężczyznę udostępniającego film za pośrednictwem sieci peer-to-peer została nałożona grzywna, której wysokość w przeliczeniu sięga około 2 tysięcy dolarów. Również tam władze zapowiadają dalszą, bezlitosną walkę z piratami.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić