Piraci drżyjcie!

Strona główna Aktualności

O autorze

22 kwietnia 2004 r. przejdzie do historii jako dzień w którym przeprowadzono największą "zasadzkę" na piratów komputerowych. W całej akcji uczestniczyło kilkanaście państw, a także Agenci FBI w Stanach Zjednoczonych. Operacja nosiła kryptonim "Fastlink".

Działania skierowane były przeciwko osobom, które wykonywały i rozprowadzały nielegalne kopie filmów, programów komputerowych oraz albumów muzycznych. "Uderzenie" na przestępców było przygotowywane bardzo długo i dokładnie. Stróże prawa zaskoczyli przestępców m.in w Belgii, Danii, Francji, Holandii, Niemczech, na Węgrzech.

Grupy przestępcze były niezwykle dobrze wspomagane. Kopie albumów muzycznych, a także filmów, które nie znalazły się jeszcze na rynku pochodziły głównie od osób mających powiązania z przemysłem muzycznym i filmowym. Ponadto, oczywiście w całym procederze czynnie brali udział hakerzy, których rola polegała na dekodowaniu zabezpieczonych produktów. Następnie "produkty przestępstwa" trafiały na serwery, które znajdowały się na całym świecie. Wartość przechwyconego "materiału" to przeszło 50 mln dolarów.

Wraz z policją w działaniach przeciwko przestępcom uczestniczyli przedstawiciele RIAA, MPAA oraz BSA. Co roku starty ponoszone przez firmy fonograficzne, studia filmowe oraz producentów oprogramowania sięgają kilkudziesięciu milionów dolarów.

Więcej na ten temat można przeczytać w Gazecie Wyborczej

© dobreprogramy
s