Piracki MS Office, jedyne rozwiązanie?

Strona główna Aktualności

O autorze

Niedługo na rynku pojawi się nowa odsłona najpopularniejszego pakietu biurowego - MS Office 2003. Czy jesteśmy skazani na inwestycje w produkt firmy Microsoft? Czy jedyną alternatywą dla użytkowników o mniej zasobnych portfelach jest instalowanie pirackich wersji pakietu? Zdecydowanie nie! Wydawać by się mogło, że MS Office nie ma konkurencji, tak jednak nie jest. Można powiedzieć, że obecnie mamy sezon na nowe wersje konkurencyjnych pakietów biurowych. Ledwie ukazała się nowa wersja OpenOffice.org, pojawiła się również nowa wersja EasyOffice, a dziś w vortalu umieściliśmy również najnowszą wersję pakietu 602PC Suite. Co łączy te pakiety? Wszystkie mają ambicje konkurowania z pakietem firmy Microsoft, a także wszystkie dostępne są w wersjach bezpłatnych co powoduje, że w tej materii zdecydowanie dystansują MS Office. Nasuwa się jednak pytanie czy są jakieś merytoryczne przesłanki, nie tylko finansowe do zapoznania się z którymś z tych pakietów? Wymienione pakiety wcale nie stoją na straconej pozycji nawet przy tak skonstruowanym pytaniu, każdy z nich ma cechy, które mogą przyspożyć mu sympatyków.

Niewątpliwie najbardziej popularnym z konkurentów MS Office na naszym rynku jest OpenOffice.org. Pakiet oferuje cztery bardzo dobre aplikacje - Writer (edytor tekstu), Calc (arkusz kalkulacyjny), Draw (program graficzny) i Impress (narzędzie do tworzenia prezentacji). Miłośników OpenOffice.org zyskać może dzięki możliwości tworzenia plików w PDF, a także dzięki możliwości zapisu prezentacji w formacie Macromednia Flash. Warto wspomnieć, że już pojawiła się wersja polska najnowszego OpenOffice.org dla platformy Linux co oznacza, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się spolszczonego pakietu dla Windows.

EasyOffice zawiera natomiast ciekawe narzędzia dodatkowe, poza rozbudowanym edytorem tekstów i arkuszem kalkulacyjnym oraz aplikacją do tworzenia prezentacji pakiet zawiera choćby takie programy jak EasyZip - narzędzie do archiwizacji czy też EasySpeaker przeznaczony do odczytywania tekstów zapisanych w edytorze... Pakiet w najnowszej wersji dobrze radzi sobie z plikami typu PDF.

602PC Suite to pakiet, który powinien szczególnym powodzeniem cieszyć się w "domowym biurze", można odnieść takie wrażenie z racji aplikacji wchodzących w jego skład. 602 zawiera edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, a także aplikację służącą do podstawowej obróbki grafiki oraz foto album. Zwłaszcza ten ostatni element, nie jest wydaje się, najważniejszy w biurze. W domu jednak jak najbardziej przydać się może. Dobór aplikacji jeśli założyć, że pakiet będzie stosowany głównie w domu jest bardzo korzystny, wszak w zastosowaniach domowych rzadko ktokolwiek wykracza poza obręb Worda i Excela, natomiast obróka zdjęć to już zupełnie co innego. Wielką zaletą 602 jest bardzo dobry import plików Worda/Excela

Przedstawieni konkurenci MS Office to naprawdę pakiety o wielkich możliwościach, warto po nie sięgnąć zwłaszcza jeśli nie jesteśmy w stanie inwestować w drogiego lidera. Użytkownicy przyzwyczajeni do MS Office nie powinni również obawiać się męki poznawania nowych programów, odpowiedniki Worda czy Excela obsługuje się niemal identycznie więc problemu napewno nie będzie... Wydaje się więc, że hipotezę, iż nie trzeba "piracić" da się obronić :)

Szersze opisy wszystkich wymienionych pakietów znajdziecie w dziale: PROGRAMY -> Biuro -> Pakiety biurowe

© dobreprogramy
s