Piszcie aplikacje UWP na Windows 10, ale wcześniej kupcie licencję!

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Chcielibyście mieć więcej Windowsów 10? Można wziąć ich teraz tyle, ile się chce, zgrabnie opakowanych w obrazy maszyn wirtualnych. Obraz to tylko 20 GB, nie tak wiele, biorąc pod uwagę to, że w środku znajduje się kompletne środowisko deweloperskie dla tych, którzy chcieliby się wziąć za pisanie aplikacji uniwersalnych, czyli takich które w teorii powinny działać na desktopowym Windowsie 10, Xboksie One oraz tych nielicznych urządzeniach mobilnych, na których znajdziemy Windows 10.

Microsoft robi co może, by przekonać deweloperów do Universal Windows Platform (UWP), sądząc jednak po liczbie premier w Windows Store i ilości oprogramowania wydawanego przez niezależnych producentów na win32 wciąż jednak daleka droga przed nim. Częścią tych starań jest właśnie wydawanie gotowych obrazów maszyn wirtualnych, dzięki którym można zacząć pracę od razu – nie trzeba kombinować z konfigurowaniem środowiska roboczego.

Dostarczone nowe obrazy maszyn wirtualnych Windowsa 10 Professional i Enterprise zawierają system (build 1607), Visual Studio 2015 Community Update 3, Windows Developer SDK, Microsoft Azure SDK for .NET, Windows Bridge for iOS i przykładowe aplikacje UWP. Jeśli zaś Windows się znudzi, to zawsze można skorzystać z zainstalowanego już środowiska Ubuntu, działającego na windowsowym podsystemie linuksowym. Jak się postarać, to można nawet uruchamiać już na nim aplikacje graficzne.

Dużym plusem oferty Microsoftu jest to, że maszyny wirtualne dostępne są nie tylko na Hyper-V, ale także na popularniejsze hiperwizory – przygotowano obrazy dla VirtualBoksa, VMware i Parallelsa. Minusem jest względnie niedługi czas ich życia, dostępna bez licencji wersja Enterprise wygaśnie 21 maja 2017 roku. Uniknąć wygaśnięcia można wybierając wersję Professional, a następnie dodając do niej klucz licencyjny.

I może tu właśnie tkwi główna słabość oferty Microsoftu. Z jednej strony firma chce przyciągnąć deweloperów do tworzenia aplikacji uniwersalnych, bez których cała ta inicjatywa z Windowsem 10 Cloud spali na panewce. Z drugiej – męczy ich wygasaniem środowiska pracy i kluczami licencyjnymi. Naprawdę nie można prościej?

Jeśli chcecie przyłączyć się do ruchu na rzecz zuniwersalizowania aplikacji windowsowych, to obrazy maszyn wirtualnych znajdziecie na stronach developer.microsoft.com.

© dobreprogramy