Planowanie uaktualnienia do Windows Vista

Strona główna Aktualności

O autorze

Wielu użytkowników rozpocznie swoje doświadczenia z systemem Windows Vista od kupna nowego komputera, inni jednak będą chcieli zaktualizować już posiadany system Windows do nowej wersji tak, aby zachować wszystkie ustawienia i zainstalowane aplikacje. Właśnie dla nich publikujemy szereg informacji na temat uaktualnienia.

Możliwe ścieżki uaktualnienia zależą od posiadanej aktualnie wersji systemu Windows, jak również od edycji Windows Vista, którą zamierza się zainstalować. Z przyczyn technicznych nie da się uaktualnić każdego systemu Windows do dowolnej edycji Windows Vista.

Systemy Windows XP i Windows 2000


Poniżej prezentujemy tabelę, która zawiera wszystkie możliwe ścieżki aktualizacji. Oznaczenie "Tak" informuje, że dostępna jest opcja bezpośredniego uaktualnienia z zachowaniem ustawień i aplikacji. Oznaczenie "Nie" zaś zwraca uwagę, że wymagana jest tzw. czysta instalacja - z usunięciem poprzedniej wersji Windows.

Home Basic

Home Premium

Business

Ultimate

Windows XP Professional

Nie

Nie

Tak

Tak

Windows XP Home

Tak

Tak

Tak

Tak

Windows XP Media Center

Nie

Tak

Nie

Tak

Windows XP Tablet PC

Nie

Nie

Tak

Tak

Windows XP Professional x64

Nie*

Nie*

Nie*

Nie*

Windows 2000 Professional

Nie*

Nie*

Nie*

Nie*Dotyczy oznaczeń z gwiazdką - posiadanie licencji na system Windows XP Professional x64 lub Windows 2000 Professional uprawnia do zakupu Windows Vista (w odpowiadającej lub wyższej edycji) w wersji "Uaktualnienie" po niższej cenie, jednak wciąż wymagana jest czysta instalacja.

Systemy starsze niż Windows 2000


Dla systemów Windows starszych niż Windows 2000 nie jest dostępna ścieżka bezpośredniego uaktualnienia, ani nie przysługuje prawo kupna wersji "Uaktualnienie".

Wskazówki pomocne w trakcie uaktualnienia


Przed przystąpieniem do procesu uaktualnienia polecamy wykonać kopię zapasową wszystkich ważnych danych zgromadzonych na komputerze. Ponadto zaleca się przeprowadzenie testu, który pozwoli ocenić jeszcze przed instalacją, czy komputer spełnia wymagania systemowe nowego systemu, a także które programy mogą nie działać poprawnie po dokonaniu aktualizacji. Narzędzie przeprowadzające taki test - Windows Vista Upgrade Advisor - można pobrać z witryny Microsoft.

Materiał opracowany na podstawie witryny Microsoft. Prezentowane dane mogą ulec zmianie ze względu na naturę produktu w fazie beta.

© dobreprogramy
s