Planujesz zakup używanego samochodu? Sprawdź jego historię na stronie MSW

Strona główna Aktualności

O autorze

Właśnie ruszyły strony Historia Pojazdu oraz Bezpieczny Autobus. Są to usługi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, dzięki którym można sprawdzić wpisy dotyczące odpowiednio wybranego pojazdu lub autobusu, którym wybierzemy się w podróż. Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Każdy, kto rozważał zakup używanego samochodu, zastanawiał się nad jego prawdziwą historią — przede wszystkim, czy nie został skradziony, czy nie był wykorzystywany jako auto służbowe i czy aby licznik nie był „kręcony”. Takie informacje, jak ważność ubezpieczenia, oznaczenie pojazdu jako kradziony, czy zawsze przechodził badanie techniczne w terminie, a od 2014 roku nawet stan licznika przy badaniu technicznym, są na wyciągnięcie ręki. Możemy je uzyskać bez żadnych opłat, jeśli tylko mamy dostęp do numeru rejestracyjnego auta, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji (wszystkie dane znaleźć można w dowodzie rejestracyjnym).

W bazie można znaleźć także dane techniczne pojazdu, jak pojemność silnika, rozstaw osi, homologacja i tym podobne, które warto porównać z informacjami podawanymi przez sprzedawcę.

Analogicznie działa siostrzana usługa Bezpieczny Autobus, która została uruchomiona w świetnym momencie. Dzięki niej na podstawie numeru rejestracyjnego autobusu można sprawdzić, czy pojazd, którym będziemy podróżować, ma ważne badanie techniczne i opłacone ubezpieczenie, a także poznać jego dane techniczne. To szczególnie ważne w okresie wakacyjnym, kiedy przewoźnicy, skuszeni perspektywą większych obrotów, mogą ryzykować.

Strony powstały w ramach projektu CEPiK 2.0, który realizowany jest przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Centralny Ośrodek Informatyki. Projekt ma zostać sfinalizowany w roku 2016 i wtedy oddany do użytku zostanie komplet przydatnych usług, mających pomóc kierowcom i podróżnym. Udostępnienie baz stało się możliwe dzięki zmianom w prawie o ruchu drogowym, które weszły w życie 10 maja. Na ich mocy dostęp do danych o pojazdach może uzyskać każdy, bez podawania przyczyny, a nie, jak wcześniej, tylko uprawnione instytucje i sam właściciel pojazdu.

© dobreprogramy
s