Plasma 5.4 – KDE stawia na ładniejszy, bardziej dopracowany pulpit

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Deweloperzy środowiska KDE ogłosili ukończenie prac nad pulpitem Plasma w wersji 5.4. Kolejne wydanie z linii 5.x niczym nie zaskakuje – przynosi po prostu sporo ulepszeń dla najbardziej modularnego i elastycznego graficznego interfejsu użytkownika, jaki udało się zbudować. Co szczególnie jednak ważne, Plasma 5.4 jest sporo stabilniejsza od poprzedniego wydania i można się spodziewać, że stanie się domyślnym pulpitem w planowanych na jesień wydaniach zorientowanych na KDE dystrybucji Linuksa.

Lista zmian i poprawek liczy kilkadziesiąt pozycji. Najważniejsze z nich to jednak wprowadzenie pełnego wsparcia dla monitorów o wysokim DPI, wprowadzenie nowego apletu do kontroli głośności dźwięku (teraz pozwala na sterowanie przez Pulse Audio wszystkimi urządzeniami i strumieniami), dodanie historii operacji do panelu KRunnera i rozbudowanie apletu sieciowego (pokazuje ładne wykresu ruchu sieciowego oraz obsługuje dwa nowe typy połączeń po VPN).

Plasma 5.4 to także zupełnie nowy zestaw ikon Breeze. Jest ich ponad 1400 – i estetycznie całkiem dobrze wpisują się we wzornictwo tego pulpitu, choć pewnie wiele osób będzie je krytykować tak samo, jak krytykowało „cukierkowe” ikony z rodziny Oxygen. Co istotne, nowe ikony zobaczymy nie tylko w aplikacjach KDE, ale też w popularnych aplikacjach spoza tego środowiska, tj. Firefoksie, LibreOffice i Inkscape. Jeśli się komuś zestaw ten nie podoba, to cóż, zmiana ikon w KDE to kilka kliknięć, alternatywne pakiety dostępne są w repozytoriach online.

Wiele kontrowersji wzbudziło dodanie nowego launchera oprogramowania dla KDE. Application Dashboard kojarzy się wielu ludziom z ekranem startowym Windows 8, a to dla wielu jest powodem do automatycznego potępienia. Trzeba jednak podkreślić, że ten pełnoekranowy launcher jest czymś kompletnie opcjonalnym i powstał z myślą o komputerach osobistych i tabletach z ekranami dotykowymi, na których klasyczne menu startowe nie jest zbyt wygodne. Co więcej, w przeciwieństwie do ekranu startowego Windows 8, ten pełnoekranowy launcher jest spójną częścią pulpitu Plasma.

Pomniejsze, a warte uwagi poprawki dotyczą menu startowego, które działa znacznie szybciej i w którym do ulubionych możemy dodawać teraz wszystko, włącznie z dokumentami czy kontaktami z komunikatora, frameworka komunikacyjnego Telepathy, który pokazuje teraz fotki kontaktów i ich dostępność oraz menedżera zadań, który lepiej sortuje listę uruchomionych procesów i potrafi zrobić dla procesu jego ikonkę uruchomieniową. Pojawił się też nowy menedżer konfiguracji monitorów, który ułatwi pracę z większą liczbą wyświetlaczy.

Zmiany zaszły w tym wydaniu także pod maską: przede wszystkim to pierwsza Plasma, które może działać bezpośrednio jako sesja nowego linuksowego serwera grafiki Wayland. Możliwości względem X.org są ograniczone, budowano interfejs dla Waylanda póki co z myślą o mobilnej wersji Plasmy, należy więc traktować to jako rozwiązanie do testów dla zainteresowanych użytkowników. Nowa Plasma ma także skromniejsze wymogi co do pamięci, bez problemu uruchamia się nawet w maszynie wirtualnej z 512 MB RAM. Znacznie przyspieszyło w niej wyszukiwanie lokalne dzięki poprawkom w backendzie Baloo.

Pełna lista zmian wprowadzonych w wydaniu 5.4 znajduje się na stronach KDE. Dostępność pakietów dla swoich dystrybucji możecie sprawdzić na wiki projektu. Zainteresowanym wersją LiveCD do przetestowania pulpitu polecamy obraz ISO z OpenSUSE Tumbleweed, na dziś wydaje się najlepszym nośnikiem nowej Plasmy.

© dobreprogramy