PlayStation 5: pokryty ciekłym metalem układ wygląda pięknie na zdjęciach

PlayStation 5: pokryty ciekłym metalem układ wygląda pięknie na zdjęciach

tak wygląda układ SoC konsoli PlayStation 5, fot. Fritzchens Fritz
tak wygląda układ SoC konsoli PlayStation 5, fot. Fritzchens Fritz
17.02.2021 14:08, aktualizacja: 17.02.2021 14:39

Szczęściarze, którzy mogli kupić PlayStation 5 w dniu premiery mogą czuć się wyjątkowo. Teraz to naprawdę niełatwa sztuka, a wszystko przez sparaliżowany łańcuch dostaw w dobie pandemii. Wszystkim innym, którzy bardzo chcieliby nabyć PS5 pozostaje nic innego jak podziwiać najnowsze zdjęcia… układu SoC, jaki znajdziemy w konsoli. To pierwsze tego typu fotografie i na pewno zaciekawią entuzjastów elektroniki.

Autorem makrofotografii jest Fritzchens Fritz, który uchwycił, jak wygląda wafel krzemowy i zintegrowany układ APU produkcji AMD, który wyróżnia się m.in. wykorzystaniem ciekłego metalu jako komponentu chłodzącego. Dzięki niemu można obniżyć temperaturę układu o dodatkowe 10-20 stopni, ale jego wykorzystanie wymaga zadbania o to, żeby nie rozlać tworzywa w niepożądane miejsce.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

fot. Fritzchens Fritz

Dzięki tej wysokiej jakości zdjęciom można także wyciągnąć pewne wnioski na temat architektury całego układu SoC w konsoli. składającego się z ośmiordzeniowego procesora AMD Zen 2 oraz układu graficznego opartego o architekturę RDNA2. Na analizę wysilił się użytkownik Twittera @Locuza_, który zauważył kilka braków wobec układów AMD Zen 2 znanych z PC.

Po pierwsze, według niego prawdopodobnie Sony postawiło na koprocesor 128-bitowy aniżeli 256-bitowy, a także (podobnie jak Microsoft) zrezygnowało z technologii Infinity Cache, która jest systemem wspomagania przepustowości pamięci. Zabrakło także jednostek FFU (Fixed Function Units) oraz układów odpowiedzialnych za operacje FMA/FMADD.

Fritz do wykonania swoich fotografii wykorzystał specjalnego mikroskopu fluorescencyjnego, aby przyjrzeć się wnętrzu konsoli PlayStation 5 bez konieczności rozmontowywania poszczególnych układów i ryzykowania ich zniszczenia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)