PlayStation 5: pokryty ciekłym metalem układ wygląda pięknie na zdjęciach

Strona główna Aktualności
tak wygląda układ SoC konsoli PlayStation 5, fot. Fritzchens Fritz
tak wygląda układ SoC konsoli PlayStation 5, fot. Fritzchens Fritz

O autorze

Szczęściarze, którzy mogli kupić PlayStation 5 w dniu premiery mogą czuć się wyjątkowo. Teraz to naprawdę niełatwa sztuka, a wszystko przez sparaliżowany łańcuch dostaw w dobie pandemii. Wszystkim innym, którzy bardzo chcieliby nabyć PS5 pozostaje nic innego jak podziwiać najnowsze zdjęcia… układu SoC, jaki znajdziemy w konsoli. To pierwsze tego typu fotografie i na pewno zaciekawią entuzjastów elektroniki.

Autorem makrofotografii jest Fritzchens Fritz, który uchwycił, jak wygląda wafel krzemowy i zintegrowany układ APU produkcji AMD, który wyróżnia się m.in. wykorzystaniem ciekłego metalu jako komponentu chłodzącego. Dzięki niemu można obniżyć temperaturę układu o dodatkowe 10-20 stopni, ale jego wykorzystanie wymaga zadbania o to, żeby nie rozlać tworzywa w niepożądane miejsce.

fot. Fritzchens Fritz

Dzięki tej wysokiej jakości zdjęciom można także wyciągnąć pewne wnioski na temat architektury całego układu SoC w konsoli. składającego się z ośmiordzeniowego procesora AMD Zen 2 oraz układu graficznego opartego o architekturę RDNA2. Na analizę wysilił się użytkownik Twittera @Locuza_, który zauważył kilka braków wobec układów AMD Zen 2 znanych z PC.

Po pierwsze, według niego prawdopodobnie Sony postawiło na koprocesor 128-bitowy aniżeli 256-bitowy, a także (podobnie jak Microsoft) zrezygnowało z technologii Infinity Cache, która jest systemem wspomagania przepustowości pamięci. Zabrakło także jednostek FFU (Fixed Function Units) oraz układów odpowiedzialnych za operacje FMA/FMADD.

Fritz do wykonania swoich fotografii wykorzystał specjalnego mikroskopu fluorescencyjnego, aby przyjrzeć się wnętrzu konsoli PlayStation 5 bez konieczności rozmontowywania poszczególnych układów i ryzykowania ich zniszczenia.

© dobreprogramy
s