Playerunknown's Battlegrounds – jak zacząć? Zdradzamy tajniki rozgrywki

Playerunknown's Battlegrounds – jak zacząć? Zdradzamy tajniki rozgrywki

Playerunknown's Battlegrounds – jak zacząć? Zdradzamy tajniki rozgrywki
Przemysław Chrzempka
24.03.2018 14:46, aktualizacja: 24.03.2018 15:52

Rok 2017 okazał się przełomowy dla wieloosobowych gier akcji typu Battle Royale. Zarówno Playerunknown's Battlegrounds, jak i Fortnite zyskały ogromną rzeszę fanów na całym świecie, deklasując tym samym League of Legends w liczbie osób aktualnie oglądających streamy na platformie Twitch.tv. Ze względu na niedawną premierę PUBG Mobile na Androida i iOS-a, w tym artykule postaramy się przybliżyć zasady rozgrywki oraz podstawowe wiadomości, z jakimi powinniście się zaznajomić, chcąc spróbować swych sił na polu bitwy. Mobilne, pecetowe i konsolowe wersje Playerunknown's Battlegrounds jest nie różnią się szczególnie od siebie, więc wszelkie zawarte tu informacje powinny sprawdzić się niezależnie od urządzenia.

Jak to bywa w większości gier, na samym początku przed przystąpieniem do prawdziwej rozgrywki, musimy stworzyć własną postać. Miłośnicy personalizacji będą zawiedzeni, ponieważ w Playerunknown's Battlegrounds nie doświadczymy dużych możliwości edycji wyglądu naszego bohatera. Do wyboru mamy: kilka rodzajów twarzy, odcień skóry, fryzury, kolor włosów oraz płeć. Po utworzeniu bohatera, możemy przejść do jego kolekcji przedmiotów, w której to będziemy mogli wyposażyć go w podstawowe ubranie. Zawartość kolekcji możemy powiększyć, wykorzystując przy tym zgromadzone punkty Battle Points, które zdobywamy po rozegranej bitwie. W wersji mobilnej przed swoją pierwszą grą nie mamy do dyspozycji ubrań, możemy zyskać je dopiero po pierwszych zarobionych Battle Pointach.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Jeśli chcemy rozpocząć swoją zabawę w PUBG, musimy wybrać jeden z trzech trybów rozgrywki. Niezależnie od wybranego trybu, zasady rozgrywki się nie zmieniają – musimy przetrwać jak najdłużej na polu bitwy. Do wyboru mamy:Solo – w tym trybie możemy liczyć tylko na siebie, wszyscy gracze wokół nas są naszymi przeciwnikami, których musimy wyeliminować, ani będą chcieli zrobić z nami to samo.Duo – gramy w dwójkę z naszym znajomym lub z losowo dobranym graczem, w tym trybie możemy liczyć na pomoc ze strony naszego towarzysza, stosować taktyki, czy wymieniać się przedmiotami zdobytymi podczas rozgrywki. Grając duo z pewnością przyda się dowolny program do komunikacji głosowej, możemy też skorzystać z czatu głosowego w grze.Squad – jesteśmy członkiem 4-osobowej drużyny, którą możemy stworzyć razem z grupą znajomych lub dobierze nam losowych graczy. Ten tryb daje nam najwięcej możliwości taktycznych, a dobra komunikacja z drużyną z pewnością pomoże w osiągnięciu upragnionego zwycięstwa.

Dodatkowo gra pozwala nam wybrać, z jakiej perspektywy wygodniej nam obserwować pole bitwy, oferując nam zarówno widok bezpośrednio z oczu bohatera, jak i zza jego pleców. Opcja ta nie jest dostępna jednak w wersji mobilnej Playerunknown's Battlegrounds, gdzie możemy przełączać się jedynie pomiędzy widokiem TPP i kamerą umiejscowioną za przyrządami celowniczymi.

Po wybraniu trybu rozgrywki i kliknięciu przycisku Play, system dobiera brakujących graczy, tak aby suma wszystkich uczestników walki wynosiła 100. Na początku przez kilkadziesiąt sekund będziemy w „poczekalni”, w której umiejscowieni jesteśmy wraz z pozostałymi graczami przed rozpoczęciem prawdziwej rozgrywki. Podczas pobytu w „poczekalni”, możemy zaznajomić się z podstawowym sterowaniem. Żadna czynność, jaką wykonamy na tym etapie nie będzie miała wpływu na faktyczną bitwę.

Następnie zostaniemy przeniesieni na pokład samolotu, który lecieć będzie nad opuszczoną wyspą będącą naszym polem bitwy. To od nas zależy, w którym momencie zdecydujemy się wyskoczyć z samolotu. Podczas spadania możemy korygować tor lotu by dotrzeć do miejsca, które sobie upatrzyliśmy.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Jeśli chodzi o interfejs, to jest on dość intuicyjny. Pośrodku, w górnej części ekranu znajduje się kompas, dzięki któremu mamy możliwość sprawdzić, w kierunku jakiego azymutu podążamy. Może okazać się on bardzo przydatny, gdy chcemy podać lokalizację przeciwnika pozostałym członkom drużyny. W prawym górnym rogu (w wersji mobilnej w lewym) znajdziemy liczbę graczy, która - jak można się domyślić - z minuty na minutę maleje. W lewym dolnym rogu wyświetlają się informacje o graczach, którzy zostali zabici oraz o tych, którzy ich uśmiercili. W prawym dolnym rogu (w wersji mobilnej w prawym górnym) wyświetlana jest minimapa, która pomoże nam w orientacji w terenie. Przy minimapie wyświetlany jest zegar pokazujący, kiedy zmniejszą się granice strefy walki, natomiast w środku dolnej części ekranu wyświetlany jest poziom stanu zdrowia naszej postaci oraz ilość amunicji. Po lewej stronie znajdziemy również nicki naszych sojuszników przy wybraniu trybu Duo lub Squad.

Obraz

Ze względu na to, że rozgrywkę zaczynamy bez żadnego wyposażenia, pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć to znalezienie jakiegoś ekwipunku. Różnego rodzaju przedmioty, takie jak: pistolety, strzelby, karabiny maszynowe, granaty, bandaże, apteczki, kamizelki kuloodporne, hełmy, ubrania itp. znajdziemy przeszukując budynki. Dlatego ważne jest wylądowanie w pobliżu budowli, by jak najszybciej zdobyć niezbędne środki potrzebne nam do przeżycia. Niejednokrotnie w pobliżu wylądują także inni gracze – zdarza się, że przed zdobyciem pierwszej broni, pierwszą walkę trzeba będzie stoczyć... na pięści!

Ponieważ wyspa, na której się znajdujemy jest dość dużych rozmiarów, a razem z nami na początku rozgrywki uczestniczy 100 graczy, w PUBGu zastosowano tzw. bezpieczną strefę, by uczynić potyczki bardziej dynamicznymi i tym samym wyeliminować również campiących graczy. Bezpieczna strefa to obszar na mapie, który z upływem czasu będzie zmniejszał się kilkakrotnie, co oznacza, że pod koniec meczu wszyscy ocalali spotkają się na niewielkim terenie i zmuszeni będą do rozstrzygnięcia finalnego wyniku bitwy między sobą. Po upłynięciu określonej ilości czasu wyświetlanego nad minimapą, granica wokół obszaru stopniowo zawęża się, generując niebieską ścianę zadającą obrażenia graczom znajdującym się za nią. W związku z tym, należy najlepiej trzymać się w okolicach bezpiecznej strefy. W szybszym przemieszczaniu się po mapie bardzo pomocne okazać się mogą różnego rodzaju pojazdy, które znajdziemy w pobliżu niektórych budynków: samochody osobowe, transportery wojskowe, buggy czy jednoślady

Mapa wyspy
Mapa wyspy

Na mapie widoczny jest również obszar oznaczony czerwonym kołem – jest to miejsce bombardowania artyleryjskiego, które następuje chwilę po pojawieniu się tego oznaczenia. Dzieje się to w niewielkich odstępach czasowych w losowych lokalizacjach na mapie. Znajdując się w zasięgu czerwonej strefy, najlepiej ukryć się w budynku, by uniknąć ciężkich obrażeń.

Kilka porad dla osób rozpoczynających swoją przygodę z PUBG:

Grając w Playerunknown's Battlegrounds, warto wspomóc się zestawem dobrych słuchawek i pozostać czujnym na wszelkie dobiegające zewsząd odgłosy, gdyż dźwięk jest jedną z bardziej kluczowych elementów mechaniki gry pomagającą nam w lokalizacji przeciwników i lepszym orientowaniu się w tym, co dzieje się na polu walki. Gdy na mapie ukaże się nam bezpieczna strefa, nie należy pędzić w kierunku jej centrum, a raczej zachować ostrożny dystans, trzymając się na jej obrzeżach w pozycji, z której będziemy mieli lepszy podgląd na rozwój sytuacji i nie damy się tak łatwo zaskoczyć przeciwnikom. Trzeba pamiętać również o zawężającej się niebieskiej granicy, która może wyeliminować nas z rozgrywki, co niewątpliwie nie byłoby dla nas wymarzonym zakończeniem zabawy, gdyż chyba każdy szanujący się gracz wolałby polec w honorowej walce.Używając bandaży i apteczek należy schować się w bezpiecznym, niedostrzegalnym przez wroga miejscu, tak by odzyskane przez nas zdrowie, nie zmarnowało się po chwili przez naszą nieuwagę.Warto korzystać z opcji kucania i czołgania się, które pomóc mogą w sytuacjach w jakich sprzyjają temu warunki otoczenia. Przykładowo, kiedy mamy do dyspozycji widoczne skały, wraki aut, ogrodzenia i inne tego typu zasłony, możemy kucając za nimi uchronić się przed ostrzałem przeciwnika, natomiast gęsta wysoka trawa na terenach mniej zabudowanych może okazać się idealnym miejscem do przyczajenia się w ukryciu w oczekiwaniu na odpowiedni moment, by oddać strzał.Pomimo, że gra wygląda bardzo ładnie na wysokich ustawieniach graficznych, w praktyce takie ustawienie nie sprawdza się najlepiej, ponieważ grając na ustawieniach niższych, eliminujemy ryzyko przysłonięcia nam przeciwników przez większą liczbę wyrazistych i skutecznie odwracających uwagę elementów przyrody.[img=l7pjgugkrypy]Wchodząc do budynku, zamykajmy za sobą drzwi – będzie to sprawiać wrażenie w oczach przeciwnika, że w środku nikogo nie ma, a stwarza to nam okazję do zaczajenia się na niego. Dodatkowo spowolni to jego eksplorację budynku.Skacząc z samolotu, miejmy na uwadze, w których miejscach skaczą pozostali gracze, tak by nie mieć z nimi kontaktu już na samym początku rozgrywki. Mogą oni zabrać jako pierwsi pobliski ekwipunek i na starcie wyeliminować bezbronnego jeszcze gracza.Po wylądowaniu, nie rzucajmy się od razu w wir walki. W grze chodzi o przetrwanie, a bez odpowiedniego wyposażenia, jesteśmy łatwym celem dla przeciwników. Spokojnie przeszukujmy budynki, by zebrać wszystkie potrzebne nam przedmioty.Często zdarza się, że celna seria nie eliminuje przeciwnika (lub samego gracza) od razu, postać zostaje ciężko ranna. Może się wówczas czołgać, lecz nie może się samodzielnie leczyć i brać udziału w walce. Jedyną szansą na przeżycie jest wtedy pomoc gracza z teamu. Częściej jednak to wróg oddaje kolejne strzały, co wiąże się już definitywnie z końcem rozgrywki.

Gry Battle Royale, podobnie jak popularne gry MOBA, oferują nam niemalże natychmiastową rozgrywkę sieciową. W Playerunknown's Battlegrounds wystarczy wcisnąć jeden przycisk, by rozpocząć dynamiczną zabawę z dużą liczbą wirtualnych przeciwników na obszernej mapie zarówno w pojedynkę, jak i wraz ze znajomymi.

[frame]Minimalne wymagania: Intel Core i3-4340 2x3.6 GHz / AMD FX-6300 3x3.5, 6 GB RAM karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850 lub lepsza 30 GB HDD Windows 7/8.1/10 64-bit [/frame]

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)