Ubuntu One - Cloud Computing spod skrzydeł Canonical

Ubuntu One - nowy twór Canonical zagości w standardowym zestawie aplikacji już w Ubuntu Karmic Koala 9.10 (choć można go zainstalować również we wcześniejszych wydaniach ubuntu). Tylko co to właściwie jest Ubuntu One oraz cloud computing? Zapraszam do lektury.

Cloud Computing (ang. "przetwarzanie w chmurze") jak mówi wikipedia to:
"Model sprzedaży oprogramowania oparty na pobieraniu opłaty wyłącznie za użytkowanie jego funkcjonalności.

Funkcjonalność jest tu rozumiana jako usługa (dająca wartość dodaną użytkownikowi) oferowana przez dane oprogramowanie (oraz konieczną infrastrukturę). Oznacza to eliminację konieczności zakupu licencji czy konieczności instalowania i administracji oprogramowaniem. Konsument płaci za użytkowanie określonej usługi, np. za możliwość korzystania z arkusza kalkulacyjnego. Nie zakupuje sprzętu ani oprogramowania. Termin "cloud computing" związany jest z pojęciem wirtualizacji. Na przykładzie arkusza kalkulacyjnego, klient płaci za możliwość tworzenia arkuszy, nie jest natomiast świadomy gdzie oprogramowanie jest fizycznie zainstalowane, na jakim sprzęcie ani gdzie zapisywane są dane oraz jakie inne usługi są wykorzystywane by dostarczyć tą, którą jest zainteresowany. Cloud oznacza wirtualną chmurę usług dostępnych dla klienta, w której ukryte są wszelkie szczegóły, których świadomość jest zbędna w korzystaniu z usługi. Idea cloud computing polega na działaniu wszystkich aplikacji w Internecie, niezbędne dla użytkownika są jedynie przeglądarka i szybkie łącze internetowe."

Ubuntu One jest usługą oferowaną przez Canonical użytkownikom ubuntu opartą o zasadę działania cloud computing. Umożliwia synchronizację plików znajdujących się na lokalnym komputerze w specjalnym katalogu z serwerem oferującym 2GB wolnej przestrzeni (z możliwością powiększenia przestrzeni dyskowej do 10GB za 10$ miesięcznie). Dostęp do plików możliwy jest również za pomocą webowego interfejsu z poziomu przeglądarki.

Cały proces instalacji jest dziecinnie prosty ale i tak postaram się jasno go przedstawić by każdy mógł bezproblemowo korzystać z dobrodziejstwa jakie niesie ze sobą usługa Ubuntu One.

Na początek należy przejść na stronę https://ubuntuone.com/ oraz kliknąć "Sing up now" w celu rejestracji (do logowania można również użyć konta na Launchpad jeżeli ktoś posiada). Następnie należy kliknąć "Log in" w prawym górnym rogu strony oraz zalogować się na nowo utworzone konto lub konto z Launchpada. U góry strony klikamy odnośnik "Instalation" po czym wykonujemy krok pierwszy czyli klikamy "Add PPA (ubuntu 9.04)" w przypadku ubuntu 9.04. Plik otwieramy (nie zapisujemy na dysku) i instalujemy za pomocą GDebi. Następny krok wykonujemy analogicznie jak pierwszy z tą różnicą że teraz zainstalowany zostanie klient Ubuntu One. Trzecim krokiem jest uruchomienie na komputerze Ubuntu One (menu Programy --> Internet --> Ubuntu One [po instalacji w ubuntu 9.04 prawidłowa ikonka może być dopiero widoczna po restarcie systemu/odświeżeniu menu]). Ostatnim krokiem jaki trzeba wykonać jest klik(w nowo otwartej stronie) na "Add This Computer".

To koniec instalacji. W zasobniku systemowym pojawi się zgrabna ikonka dzięki której będziemy mogli otworzyć lokalny folder z którego synchronizowane są pliki z serwerem, otworzyć interfejs webowy oraz dostać się do preferencji klienta.

Trzeba zaznaczyć że usługa jest w fazie testowej i mogą występować problemy z jej użytkowaniem. Kolejną rzeczą wartą przypomnienia jest fakt że bardzo podobny projekt istnieje już od dłuższego czasu. Dropbox - bo o nim mowa posiada podobną funkcjonalność a ponad to jest wieloplatformowy (można go używać zarówno pod linuksem, windowsem jak i mac os x).