Plugin 3D od Google

Strona główna Aktualności

O autorze

Google wypuściło otwarty plugin dla przeglądarek, który dostarcza API służące do wyświetlania grafiki 3D na stronach internetowych. Firma ma nadzieję, że w ten sposób przyczyni się do stworzenia otwartych standardów definiujących sposoby osadzania trójwymiarowej grafiki w interaktywnych aplikacjach webowych. Proces standaryzacyjny potrwa jednak z pewnością kilka lat.

API, które jest implementowane przez plugin Google to O3D. Może być ono używane do programowego tworzenia i modyfikowania grafiki 3D z poziomu JavaScriptu. Dzięki API 3D Google chce stworzyć webowe wersje aplikacji Google Earth i SketchUp. Mogłyby one działać wewnątrz przeglądarki i nie wymagałyby instalacji. Nowe API pozwoliłoby także tworzyć trójwymiarowe gry, co przy użyciu Flasha jest dosyć trudne.

Plugin O3D pozwala na wsparte sprzętowo renderowanie i oferuje dużą wydajność. Obsługuje ładowanie modeli 3D, podobnie jak biblioteka C3DL Mozilli. Google opublikowało kilka dem wraz z kodem źródłowym, które pokazują jak tworzyć interaktywne webowe aplikacje 3D z wykorzystaniem JavaScriptu. Jedno z nich zawiera nawet javascriptowy silnik fizyki.

Kod źródłowy pluginu dostępny jest na liberalnej licencji BSD. Sam plugin dostępny jest na wszystkie popularne przeglądarki (Internet Explorer, Firefox, Safari i Chrome) i działa pod Windows, Mac OS X i Linuksem. Został on wypuszczony głównie dla programistów, nie jest przeznaczony do użycia produkcyjnego. API będzie bowiem podlegać jeszcze wielu zmianom.

© dobreprogramy