Sprzęt

Strona główna Sprzęt Płyty główne
Gigabyte B360M DS3H

Gigabyte B360M DS3H

Płyty główne

Producent: Gigabyte, Standard płyty: micro-ATX, Gniazdo procesora: Socket 1151, Chipset płyty głównej: Intel B360

ASUS STRIX Z370-G GAMING

ASUS STRIX Z370-G GAMING

Płyty główne

Producent: Asus, Standard płyty: micro-ATX, Gniazdo procesora: Socket 1151, Chipset płyty głównej: Intel Z370

MSI H370 GAMING PRO CARBON

MSI H370 GAMING PRO CARBON

Płyty główne

Producent: MSI, Standard płyty: ATX, Gniazdo procesora: Socket 1151, Chipset płyty głównej: Intel H370

ASUS PRIME Z370-A II

ASUS PRIME Z370-A II

Płyty główne

Producent: Asus, Standard płyty: ATX, Gniazdo procesora: Socket 1151, Chipset płyty głównej: Intel Z370

ASUS ROG STRIX H370-F GAMING

ASUS ROG STRIX H370-F GAMING

Płyty główne

Producent: Asus, Standard płyty: ATX, Gniazdo procesora: Socket 1151, Chipset płyty głównej: Intel H370

Gigabyte H310M S2P

Gigabyte H310M S2P

Płyty główne

Producent: Gigabyte, Standard płyty: micro-ATX, Gniazdo procesora: Socket 1151, Chipset płyty głównej: Intel H310

ASUS PRIME B360M-D

ASUS PRIME B360M-D

Płyty główne

Producent: Asus, Standard płyty: micro-ATX, Gniazdo procesora: Socket 1151, Chipset płyty głównej: Intel B360

ASUS TUF B360-PLUS GAMING

ASUS TUF B360-PLUS GAMING

Płyty główne

Producent: Asus, Standard płyty: ATX, Gniazdo procesora: Socket 1151, Chipset płyty głównej: Intel B360

ASUS TUF H310M-PLUS GAMING

ASUS TUF H310M-PLUS GAMING

Płyty główne

Producent: Asus, Standard płyty: micro-ATX, Gniazdo procesora: Socket 1151, Chipset płyty głównej: Intel H310

ASUS TUF Z370-PLUS GAMING

ASUS TUF Z370-PLUS GAMING

Płyty główne

Producent: Asus, Standard płyty: ATX, Gniazdo procesora: Socket 1151, Chipset płyty głównej: Intel Z370

Płyty główne

Płyta główna to jeden z podstawowych elementów wyposażenia komputera, który stanowi bazę i połączenie dla wszystkich pozostałych, w tym procesora, karty graficznej i dysków. Podczas konfigurowania nowej jednostki, jej znaczenie jest często niesłusznie bagatelizowane, co w większości przypadków przekłada się na ograniczenia przy późniejszych próbach rozbudowy lub podkręcania komputera.

Wybierając płytę główną do nowego zestawu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na poniższe parametry:

  • Socket – zastosowane złącze procesora. Wybrana płyta musi być zgodna z procesorem, jaki zostanie do niej włożony. Wybór obydwu tych elementów jest więc od siebie dość ściśle zależny. Poza zgodnością samego złącza warto zwrócić uwagę na maksymalne TDP obsługiwane przez płytę. Najwydajniejsze, zużywające duże ilości energii procesory mogą się okazać zbyt dużym wyzwaniem dla najtańszych płyt. Listę konkretnych obsługiwanych procesorów przez daną płytę można znaleźć w specyfikacji jej producenta.
  • Format, czyli fizyczny rozmiar płyty, który jest istotny z punktu widzenia zastosowanej obudowy komputera. O możliwych do zamontowania formatach płyt można przeczytać w specyfikacji konkretnego modelu obudowy. W większości przypadków do obudów zmieścimy zarówno typowe płyty ATX, jak i mniejsze micro-ATX, ale to nie wszystkie dostępne formaty.
  • Liczbę i rodzaj slotów RAM, czyli złączy (banków), w które włożone zostaną kości z pamięcią operacyjną. Tutaj warto zwrócić uwagę na maksymalną ilość obsługiwanej pamięci. Duża liczba złączy będzie istotna, jeśli w przyszłości planowana jest rozbudowa: jeśli płytę wyposażono np. w 4 sloty RAM-u, a od nowości zamontowane zostaną tylko 2 kości, po czasie będzie można jedynie dołożyć kolejne, zamiast wymieniać poprzednie.
  • Gniazda kart rozszerzeń i złącza wewnętrzne – od ich obecności będzie zależeć, czy do płyty bez problemu podłączymy wybraną kartę graficzną za pomocą złącza PCI Expreess 16x, wydajny dysk SSD (złącze M.2) czy inne, rzadziej stosowane komponenty, takie jak karty dźwiękowe czy telewizyjne. Napędy DVD, BluRay oraz klasyczne dyski SSD i HDD podłączane są za pomocą złącz SATA.
  • Gniazda zewnętrzne, czyli porty dostępne z tyłu płyty głównej. Jeśli przewiduje się wykorzystywanie dużej liczby akcesoriów, warto wybrać model z dużą liczbą gniazd USB

Jeśli konfigurowany komputer będzie służyć wyłącznie pracy biurowej lub podstawowym zadaniom domowym, a jednym z głównych czynników decydujących o zakupie jest możliwie niska cena, wybierając płytę główną można ograniczyć się do wyboru właściwego modelu dla wybranego procesora, zwracając uwagę na zastosowany Socket, format płyty oraz pozostałe złącza, w tym głównie rodzaj slotów na pamięć operacyjną. Jeśli na komputerze nie będą uruchamiane gry, warto rozważyć zakup płyty umożliwiającej korzystanie ze zintegrowanej karty graficznej z procesorem (a następnie taki procesor wybrać).

Gracze wybierający płyty główne powinni zwrócić uwagę na więcej parametrów. Istotne będzie między innymi chłodzenie, w tym to dotyczące sekcji zasilania procesora i możliwości w zakresie podkręcania (OC). Tutaj przyda się na przykład opcja cofania konfiguracji BIOS-u i gotowe tryby podkręcania w oprogramowaniu dla użytkowników mniej obeznanych w temacie. Osoby planujące zakup więcej niż jednej karty graficznej muszą zwrócić uwagę na liczbę dostępnych złączy PCI Express 16x oraz obsługę właściwego trybu pracy, np. NVIDIA SLI lub AMD Cross-Fire.