Po 20 latach KDE 1 wraca na Linuksa. Ten retro-desktop był lepszy, niż wiele rozwiązań dzisiejszych

Strona główna Aktualności

O autorze

KDE, prawdopodobnie najbardziej elastyczne i konfigurowalne graficzne środowisko pracy, jakie kiedykolwiek powstało, ma już 20 lat. Niewielu jednak pamięta jego początki w latach dziewięćdziesiątych, gdy z uniksowych systemów korzystała u nas maleńka garstka ludzi, a pojęcie „system operacyjny” oznaczało po prostu Windows. Już jednak u swoich początków KDE było niezłe – a teraz możecie się przekonać o tym sami.

Znany linuksowy programista Helio Castro ogłosił wydanie KDE 1. Nie jest to jakieś banalne odtworzenie starożytnego pulpitu na starożytnej dystrybucji, uruchomionej w maszynie wirtualnej. Wręcz przeciwnie, środowisko to działa na nowoczesnych Linuksach, pokazując, jak dobrze kod z dawnych lat zachował się do naszych czasów.

Castro wygrzebał źródła z starych serwerów CVS fundacji KDE e.V. i wziął się do roboty. Jak wyjaśnia, niewiele trzeba było zmieniać, wprowadził jedynie pomniejsze łatki. Całkowicie za to przerobił system budowania. Zamiast koszmarnych autotoolsów, które do działania wymagają regularnego składania ofiar Cthulhu, mamy nowoczesne cmake.

Cały ten poprawiony kod został wrzucony na gita KDE (phabricator.kde.org), do trzech repozytoriów – qt1 kde1-kdelibs and kde1-kdebase. Na szczęście nie musicie jednak sami go sobie budować. Jonathan Riddel zrobił nam wszystkim miły prezent. Skompilował KDE 1, a następnie zrobił z tego kontener Dockera, który można sobie pobrać i łatwo uruchomić bez ryzykowania narobienia szkód w systemie.

Jeśli nigdy dotąd nie korzystaliście z Dockera, to krótka instrukcja dla Ubuntu 16.04 LTS i pokrewnych systemów:

sudo apt install docker docker.io xserver-xephyr
sudo adduser nazwaużytkownika docker
[należy się wylogować i zalogować ponownie]
Xephyr:1 -screen 1280x1024 &
docker pull jriddell/kde1neon
docker run -v /tmp/.X11-unix:/tmp/.X11-unix jriddell/kde1neon

Teraz już widzicie, dlaczego Microsoft tak bardzo chciał mieć Dockera w swoim Windows Serverze – to prawdopodobnie najlepsza rzecz na świecie od czasu wynalezienia kanapek. Niestety póki co kontener jest kompletnie niezoptymalizowany, do pobrania jest jakieś 9 GB. Są też problemy z wyświetlaniem niektórych ikon, KDE 1 zawiesza się też przy próbie zmiany stylu obramowań okienek. Poprawione ma to być w przyszłym tygodniu.

Może to KDE 1 nie wygląda zgodnie z modą naszych czasów, ale sami powiedzcie – które inne środowisko graficzne w 1996 roku dawało swoim użytkownikom takie możliwości?

© dobreprogramy