r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Po prostu MacOS. Apple uporządkuje nazewnictwo systemu swoich komputerów?

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Jak się nazywa system operacyjny komputerów Apple'a? Jesteśmy pewni, że wielu ludzi, nawet zainteresowanych komputerami, udzieli na to błędnej odpowiedzi. Firma z Cupertino najwyraźniej chce zmienić tę sytuację, ujednolicić schemat nazewnictwa oprogramowania systemowego, jakie tworzy dla swoich urządzeń.

Z nazwą systemu operacyjnego, z którym trafiają do klientów komputery osobiste Apple'a, od dawna były problemy. Na samym początku nazywał się on po prostu „System Software”. Potem przyszedł czas na „System”. W 1997 roku, zamiast Systemu 7.6 zobaczyliśmy po raz pierwszy „Mac OS 7.6”. W roku 2000, po wielu latach męczenia się z klasycznym systemem Maków, przyszedł czas na prawdziwego Uniksa. Wtedy to poznaliśmy wywiedziony z NeXTStepa system o nazwie „Mac OS X”. I wcale na tym się nie skończyło.

Pomimo czasem znaczących zmian w architekturze, przez kolejne lata Apple zmieniało jedynie kolejne numerki i przydomki systemu Maków. Kolejno pojawiały się więc Mac OS X 10.0 Cheetach, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard i Mac OS X 10.7 Lion.

r   e   k   l   a   m   a

Debiutujący w 2012 roku kolejny system z tej rodziny, oznaczony numerkiem 10.8 i przydomkiem Mountain Lion zgubił gdzieś słówko „Mac”. Od tej pory mieliśmy w nazwie tylko OS X. Z kolei w systemie z roku 2013 skończyły się dzikie koty i Apple przeszło na parki narodowe. Mieliśmy więc dalej OS X 10.9 Mavericks, OS X 10.10 Yosemite i OS X 10.11 El Capitan. Fajnie, ale przez cały ten czas Apple wydawało jeszcze inne systemy operacyjne. iPhone, iPad i iPod Touch miały system o nazwie „iOS”, smartzegarki Apple Watch dostały oprogramowanie o nazwie „watchOS”, a urządzenia Apple TV po długich bojach przeszły na coś, co nosi nazwę tvOS.

Miesiąc temu ludzie z brazylijskiego serwisu MacMagazine wypatrzyli w plikach edytora Interface Builder (narzędzia do budowy interfejsów użytkownika z pakietu Xcode) coś, co mogło sugerować nową formę nazewnictwa systemu – plik FUFlightViewController_macOS.nib. Pojawił się on wraz z wydaniem Xcode dla najnowszej wersji systemu, OS X 10.11.4.

Na tej podstawie sądzić o rebrandingu raczej trudno, nazwa macOS nie raz już przewijała się w nazewnictwie klas systemowych klas czy plików, choćby ze względu na wygodę i analogię do iOS-a. W widocznych dla użytkownika elementach interfejsu nic takiego jednak się nie pojawiało. Wczoraj jednak Apple opublikowało swoją nową stronę poświęconą ochronie środowiska. Z niej internauci mogli się dowiedzieć, że firma zakłada cykl wymiany sprzętu na cztery lata dla urządzeń z systemami MacOS i tvOS oraz trzy lata dla urządzeń z systemami iOS i watchOS.

Po kilkunastu godzinach nazwa „MacOS” zniknęła ze strony, zastąpiona przez „OS X”. Najwyraźniej w dziale PR ktoś przeczytał, co kto inny napisał – ale wieść już poszła w świat. Z naszej perspektywy nowa nazwa jest na pewno znacznie przyjaźniejsza fleksji, wiemy dobrze, jak ludziom nie podoba się formalnie prawidłowa odmiana „OS X” – „OS-a X”, „OS-owi X” itd. Być może oficjalnie zmiana zostanie już ogłoszona podczas tegorocznej konferencji WWDC, gdy zaprezentowane zostaną nowe Maki, być może właśnie ze starym-nowym-ale-wcale-nie-tamtym systememem MacOS.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.