Pobierz Avasta 2016 i wygraj Samsunga Galaxy J5!

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Dzisiaj premiera Avast 2016 – najnowszej wersji uznanego, najpopularniejszego bezpłatnego programu antywirusowego, od lat najchętniej pobieraniej aplikacji z naszego portalu. Zapraszamy do pobrania jego najnowszej wersji, zapoznania się z nowościami i zmianami, a także wzięcia udziału w specjalnym konkursie, w którym wygrać można jeden z trzech smartfonów Samsung Galaxy J5.

Oprócz wersji bezpłatnej udostępnione zostały także nowe wersje bogatszych, płatnych wersji programu: Avast Antivirus Pro, Avast Internet Security oraz Avast Premier. Bezpłatne wersje testowe tych programów można naturalnie pobrać z naszego portalu w odpowiadających im działach.

Avast zdobył szczególną pozycję na naszym rynku – popularność jego darmowej wersji jest o rząd wielkości większa niż drugiego w kolejności rywala. Długo jeszcze się to nie zmieni, pochodzący z Czech program w swojej najnowszej odsłonie przynosi ulepszenia, które przydadzą się większości użytkowników. Kompleksowe zarządzanie hasłami, specjalna ochrona dla bankowości elektronicznej i pełne wsparcie Windows 10 jawią się głównymi atutami Avasta 2016.

Wszystkie hasła w jednym miejscu

Hasła stanowią do dziś podstawową metodę uwierzytelniania w usługach i witrynach internetowych – ale nie dość, że są zwykle dość słabe, to jeszcze zwykle przechowywane są w przeglądarce, skąd wykraść je nietrudno. Nowy Avast pozwala na przeniesienie haseł z przeglądarki do swojego menedżera, sprawdzenie ich siły i zabezpieczenie dostępu do nich hasłem głównym. Oczywiście możemy korzystać z też automatycznego uzupełniania webowych formularzy.

Te funkcje spotyka się w innych menedżerach haseł, ale tutaj otrzymujemy interesujące dodatkowe zabezpieczenie. Avast 2016 monitoruje hasła, porównując je do baz haseł, które wyciekły do Sieci i w razie czego sugeruje konieczność ich zmiany. Obsługuje też wszystkie hasła z urządzeń mobilnych z iOS-em oraz Androidem, synchronizując je poprzez konto użytkownika i przechowując dane w zaszyfrowanej formie na serwerach producenta. Wreszcie zaś moduł haseł zapewnia podręczny notatnik, zabezpieczony przez keyloggerami, pozwalający na zrobienie bezpiecznych notatek.

Dla tych, którzy wykupią opcję Password Premium, dostępne są automatyczne zmienianie haseł przedz użytkownika oraz uwierzytelnianie menedżera poprzez urządzenie mobilne, a także alarmowanie, gdyby doszło do wycieku używanego przez niego hasła.

Bezpieczna bankowość dla każdego (płacącego)

W wersji premium Avasta 2016 znajdziemy specjalną przeglądarkę SafeZone, zastępującą dotychczasowy mechanizm SafeZone, która działa w izolowanej od systemu wirtualnej maszynie. Oferuje ona dwa tryby działania. Pierwszy z nich przystosowany specjalnie dla płatności elektronicznych, przeznaczony jest do otwierania stron banków i stron płatności w bezpiecznej przestrzeni, bez możliwości uruchomienia niepewnych wtyczek i złośliwych skryptów.

Drugi z trybów służy z kolei do otwierania stron uznanych za niebezpieczne, np. hostujące malware. Izolacja ma zapewnić, że atak na przeglądarkę nie wpłynie na komputer użytkownika. Producent podkreśla, że SafeZone oferuje liczne udogodnienia, dzięki dodatkom blokowania reklam, blokowania trackerów sieci reklamowych, tańszych zakupów online czy pobierania klipów wideo.

Ulepszanie tego co dobre

Moduł Home Network Security potrafi teraz zająć się routerami, także tymi najtańszymi, domowymi, których bezpieczeństwo od zawsze pozostawiało wiele do życzenia. Skanując sieć domową, Avast 2016 ujawnia słabości takie jak słabe lub domyślne hasła Wi-Fi, niechroniony ruch IPv6, czy obecność znanych luk w firmware. Sprawdza też urządzenia podpięte do domowej sieci, tak by użytkownik mógł być pewien, że korzystają z niej tylko te urządzenia, które sam do niej dodał, oraz doradza, jak usunąć wykryte luki.

Postarano się także o zabezpieczenie komunikacji ze stronami korzystającymi z szyfrowanych połączeń po HTTPS – mechanizm WebShield skanuje je pod kątem złośliwego oprogramowania i innych zagrożeń. Program potrafi wykryć i rozszyfrować ruch po TLS/SSL orz HTTP 2.0/SPDY, wykorzystując swoje certyfikaty i dodając je do puli certyfikatów w Windows. Oczywiście jeśli ktoś nie chce korzystać z takiego skanowania, może je wyłączyć.

Uproszczono również proces skanowania SmartScan. Jego aktywacja sprawdza teraz system pod kątem złośliwego oprogramowania, problemów z wydajnością, problemów z siecią, dostępności aktualizacji i nowych funkcji, wyświetlając wyniki w zbiorczym zestawieniu, wraz z rekomendacjami pozwalającymi na naprawienie wykrytych problemów.

Skoro już mowa o porządkach w systemie, to należy wspomnieć o zmianie w tym, co kiedyś nazywało się GrimeFighter, czyli niezależnym od Avasta linuksowym systemem optymalizacji i usuwania szkodników. Teraz zastępuje go Avast Cleanup, z którym nie trzeba restartować komputera do Linuksa; usunie on pliki pozostawione przez deinstalatory, zbędne oprogramowanie uruchamiane automatycznie przy starcie, a nawet preinstalowane przez producentów PC okropności. Zoptymalizuje też bezpieczeństwo sieci bezprzewodowej i czas uruchamiania systemu. Avast zapewnia, że cały ten proces odbywa się automatycznie, a program gromadzi dane, dzięki którym kolejne jego operacje na systemie zajmą mniej czasu.

Finalnie warto wspomnieć o dostępnym w wersjach płatnych module SecureLine VPN. Ta wirtualna sieć prywatna, służąca do szyfrowania i anonimizacji komunikacji w publicznych sieciach Wi-Fi, oferuje teraz dla naszego ruchu 25 serwerów w 18 krajach, co oznacza zarówno szybsze połączenia, jak i możliwość obejścia wielu blokad geolokalizacyjnych.

Oczywiście w Avaście 2016 pozostają dobrze znane moduły bezpieczeństwa. DeepScreen wykorzystuje techniki maszynowego uczenia się, by minimalizować liczbę fałszywych alarmów, detektor niechcianego oprogramowania zwalcza software, które mogłoby spowalniać komputer, zapora sieciowa wykorzystuje dane od ponad 230 mln użytkowników pakietu, by sprawnie blokować potencjalnie groźne pliki, a tryb utwardzony pozwala zablokować uruchamianie niewyszczególnionego na białej liście oprogramowania. Szybciej działają teraz aktualizacje programu, dane o nowych sygnaturach dostarczane są oczywiście w czasie rzeczywistym. Uproszczono również interfejs Konta Avasta (ułatwiający m.in. zarządzanie kluczem licencyjnym programu) oraz wprowadzono nowy formularz informacji zwrotnej od użytkowników, który ma być dodatkowym kanałem kontaktowym, obok forum i e-maila.

Konkurs!

Z okazji premiery wspólnie z Avastem przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym do wygrania są trzy smartfony Samsung Galaxy J5. Dodatkowo w puli nagród znajduje się 50 kluczy licencyjnych na najbardziej rozbudowaną wersję Avast Premier 2016. Konkurs w społecznościowym duchu realizowany jest na naszym profilu na Facebooku, do którego polubienia zachęcamy i na który odsyłamy po więcej szczegółów.

© dobreprogramy