reklama

Początek końca anonimowości: rosyjska aplikacja Find Face powiąże twarz z profilem społecznościowym

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Dwa miesiące zajęło aplikacji Find Face zdobycie pół miliona użytkowników, w większości z Rosji i innych postradzieckich państw. Zdaniem komentatorów, może ona na dobre skończyć z osobistą anonimowością – no chyba że zaczniemy w przestrzeni publicznej nosić maski. Innowacyjny, bardzo szybki algorytm rozpoznawania twarzy pozwala bowiem użytkownikom FindFace ustalić tożsamość sfotografowanych przez nich osób z nawet 70% pewnością.

Bazę danych dla Find Face stanowi serwis społecznościowy Vkontakte, dziś mający ponad 200 mln aktywnych użytkowników i około miliard fotografii. Stworzona przez startup Trinity Digital – młodego rosyjskiego programistę Artema Kucharenkę i eksperta od marketingu Aleksandra Kabakowa – aplikacja wykorzystuje moc obliczeniową raptem kilku serwerów, by przeszukać tę bazę fotografii i dopasować najbardziej pasujące twarze, a do nich nazwiska. Nie wiadomo, z jakich narzędzi matematycznych skorzystali Rosjanie, ale jak do tej pory za pomocą ich aplikacji przeprowadzono już niemal 3 mln wyszukiwań, podobno skutecznych.

Kucharenko i Kabakow uważają, że ich aplikacja zrewolucjonizować może randkowanie. Teraz jeśli zobaczysz kogoś, kto ci się podoba, możesz zrobić mu zdjęcie, odkryć jego tożsamość, a następnie wysłać mu zaproszenie do znajomości. Możesz także odkryć osoby, które są podobne do wgranego zdjęcia, np. słynnej gwiazdy filmowej. W odpowiedzi Find Face zwróci ci 10 podobnych dziewcząt, którym będziesz mógł wysłać wiadomości – twierdzi Kabakow.

To jedynie wierzchołek góry lodowej. Aplikacja oferuje co prawda płatne funkcje dla tych, którzy chcą wykonać większą liczbę wyszukiwań miesięcznie, ale zdaniem jej twórców najważniejszymi klientami może być handel detaliczny i organy ścigania. Zakupem technologii rozpoznawania twarzy zainteresowana ma być chińska sieć kasyn, startup współpracuje także z administracją Moskwy – stolica Rosji chciałaby połączyć Find Face z siecią oglądających miasto 150 tys. kamer przemysłowych. A co, jeśli właściciel sklepu, w którym oglądałeś pewnego dnia kolumny stereo, mógłby wysłać ci następnie serię reklam dotyczących jego produktów dla miłośników dobrego dźwięku?

Jeśli wynalazek Trinity Digital się przyjmie, może całkowicie zmienić nasze podejście do tożsamości i anonimowości w przestrzeni publicznej. Twórcy przyznają, że to jest niepokojące, ale jak zaważa Kabakow, postępu technicznego nie da się zatrzymać. Dlatego lepiej iść z prądem i nauczyć się z tym wszystkim żyć.

Jak będzie to życie wyglądało? Spraawdził to ostatnio fotograf z Sankt Petersburga, Jegor Cwietkow. Jego projekt o nazwie „Your Face is Big Data” powstał poprzez fotografowanie w sekrecie pasażerów metra, bez pytania ich o zgodę. Za pomocą Find Face z łatwością ustalił tożsamości ponad połowy fotografowanych młodych ludzi, w wieku 18-35 lat. Ze starszymi było trudniej – wielu z nich nie miało kont w Vkontakte. Na stronie Birdinflight możecie sami zobaczyć, jak skuteczne okazało się dopasowanie fotografii.

Find Face znajdziecie w naszej bazie oprogramowania w wersjach na Androida i iOS-a. Do działania aplikacja potrzebuje konta w serwisie Vkontakte. Jej autorzy twierdzą, że nie ma problemu z dostosowaniem jej do Facebooka, po prostu serwis Marka Zuckerberga nie udostępnia tak łatwo swoich zasobów zdjęć.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama