Początek końca pirackiego oprogramowania w domach!

Strona główna Aktualności

O autorze

Śląscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości komputerowej rozpoczeli realizację działań pod kryptonimem "Lewizna" mających na celu zwalczanie piractwa komputerowego.

W wyniku podjętej z przedstawicielstwem firmy Microsoft współpracy, policjanci uzyskali adresy IP użytkowników posiadających nielegalnie powielone programy komputerowe tej firmy. Numery i dane sprzętu komputerowego przesłane zostały z siedziby Microsoftu w USA, gdzie trafiły dzięki najnowszej aktualizacji systemu operacyjnego XP (poprawka KB905474 - powiadamiająca o legalności systemu Windows) - mówi szef komórki zwalczającej przestępczość komputerową podinsp. Artur K.

Działania rozpoczeto w Zabrzu, gdzie wspólnie z policjantami Sekcji dw. z Przestępczością Gospodarczą pomiędzy godziną 6.00 a 8.00 dokonano kompleksowej kontroli ponad 500 komputerów. W ciągu najbliższych dni zasięg działań zostanie rozszerzony na wszystkie miasta aglomeracji. Policjanci zapowiadają, że kontrola jednego komputera nie będzie trwać dłużej niż 5 minut, a umożliwi to najnowsze oprogramowanie przekazane Policji do użytku przez firmę Microsoft. Sprzęt ten po połączeniu się przez port USB ze sprawdzanym komputerem pozwala na ekspresową kontrolę i analizę znajdującego się w komputerze oprogramowania i wskazanie nielegalnych programów.

Jak podkreślają pomysłodawcy, pilotażowy program realizowany przez śląskich policjantów ma dużą szansę stać się standardem w szybkim ujawnianiu i zwalczaniu domowego piractwa komputerowego.

Policja przypomina, że posiadanie i używanie "pirackiego" oprogramowania, nawet w celach niezarobkowych, jest przestepstwem.


Aktualizacja, 02.04.2006, 11:30

Wspomiana komórka zwalczająca przestępczość komputerową rzeczywiście istnieje. Jej szefem naprawdę jest Artur K. Jednak, choć Policja przeprowadza wiele działań mających na celu zwalczanie piractwa komputerowego, akcja opisana powyżej jest primaaprilisowym żartem ;-)))

© dobreprogramy
s