r   e   k   l   a   m   a
reklama

Początek końca spamu?

Strona główna Aktualności

O autorze

Wczoraj amerykańska organizacja standaryzacyjna IETF (Internet Engineering Task Force) wstępnie zatwierdziła projekt ciekawej technologii walki ze spamem.

Spam, czyli niechciane (najczęściej zawierające reklamy) listy elektroniczne stanowi obecnie coraz poważniejszy problem, szacuje się, że dziennie wysyłanych jest ponad 90 miliardów takich wiadomości. Aktualnie stosowane metody obrony przed tym zjawiskiem, czyli tworzenie czarnych list nadawców i analiza treści wiadomości nie są zbyt skuteczne, dlatego od jakiegoś czasu trwają prace nad innymi sposobami filtrowania.

Projekt o nazwie DomainKeys Identified Mail jest podobny w założeniach do zaproponowanego przez Microsoft Sender ID, który nie przyjął się dobrze ze względu na zbyt restrykcyjną licencję. DomainKeys Identified Mail, stworzony między innymi przez Yahoo, Cisco Systems, PGP i twórców serwera poczty Sendmail, zakłada dodawanie do wiadomości nagłówków, w których skład wchodził będzie między innymi kryptograficzny podpis nadawcy.

Serwer odbierający tak oznaczoną wiadomość będzie mógł zweryfikować wiarygodność nadawcy i ewentualnie oznaczyć ją jako spam. W ten sposób spamerzy stracą możliwość podszywania się pod zaufane domeny i łatwiej będzie odfiltrować ich wiadomości. System pozwoli także na walkę z phishingiem, czyli podszywaniem się w celu wykradania danych osobowych. Warunkiem sukcesu jest oczywiście powszechne wdrożenie tej technologii - nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi.

Więcej na temat projektu znaleźć można na stronie jego twórców.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieW tym kraju nie ma prądu, ale mają za to najgroźniejszych hakerów