reklama

Poczta Polska z darmowymi hotspotami – pomoże wykluczonym cyfrowo i szukającym anonimowości

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Ponad 850 placówek Poczty Polskiej zapewnia już dostęp do Internetu poprzez zlokalizowane w nich otwarte hotspoty. Każdy, kto znajdzie się w zasięgu sygnału pocztowej sieci bezprzewodowej i wykryje na swoim urządzeniu mobilnym SSID o nazwie „Poczta Polska”, będzie mógł się z nim połączyć bez znajomości jakiegokolwiek hasła, wymagane będzie jedynie wyrażenie zgody na wyświetlanie reklam. Docelowo możemy się spodziewać uruchomienia takich hotspotów we wszystkich 7500 placówek pocztowych.

Założeniom stojącym za tym projektem trudno nie przyklasnąć. Zaoferowanie bezpłatnego dostępu do Internetu po Wi-Fi ma wypełnić białe plamy na mapie cyfrowej Polski i zapewnić klientom Poczty możliwość skorzystania z internetowych usług administracji publicznej. Wybrane 850 placówek znajduje się poza dużymi aglomeracjami, w miejscach, gdzie z dostępem do Sieci bywa bardzo różnie, czy to z przyczyn technicznych, czy ekonomicznych. Poczta Polska podkreśla, że na liście placówek z hotspotami znalazły się te, które mają za zadanie obsłużyć pielgrzymów uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży.

To pierwszy etap projektu. W drugim etapie Poczta będzie co kwartał włączała do swojej sieci hotspotów 500 kolejnych lokalizacji, kierując się przy ich wyborze właśnie tymi kryteriami społecznymi i ekonomicznymi. Przedstawiciele Poczty Polskiej wyjaśniają, że cała operacja ma charakter strategiczny, ponieważ ta spółka Skarbu Państwa kładzie dziś szczególny nacisk na cyfryzację swoich usług, z wykorzystaniem platformy Envelo, pozwalającej na wysłanie przez aplikacje przeglądarkowe i mobilne tzw. neolistów czy neokartek. Poczta chce być także strategicznym partnerem administracji w cyfryzacji usług publicznych, zapewniając dostęp do wszystkich e-usług.

Oczywiście nie spodziewajcie się, że pocztowe hotspoty posłużą do streamingu wideo w wysokiej rozdzielczości. Najprawdopodobniej dostawcą sieci jest któryś z operatorów komórkowych – i w tych mniejszych miejscowościach łącze będzie po EGPRS/EDGE, oferując maksymalnie do 300 kbit/s. Dla tych wykluczonych i odciętych od świata, co nie mają wielogigabajtowych pakietów ruchu sieciowego dla swoich smartfonów, otwarte hotspoty Poczty mogą być wybawieniem.

Tak samo rozwiązanie to może być pomocne dla tych wszystkich, którzy szukają prywatności w Sieci, po tym jak ustawa antyterrorystyczna wprowadziła wymóg rejestracji kart SIM pre-paid. Z pocztowym hotspotem zachować anonimowość będzie jeszcze łatwiej: jeśli użytkownik będzie pamiętał o zmianie adresu MAC swojego urządzenia i połączy się z Siecią przez VPN czy skorzysta z mobilnej wersji Tora (Orbot), będzie mógł cieszyć się wysokim poziomem anonimowości.


© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić