Pod choinką był smartfon – i co dalej? Te ustawienia Androida warto zmienić

Pod choinką był smartfon – i co dalej? Te ustawienia Androida warto zmienić

Pod choinką był smartfon – i co dalej? Te ustawienia Androida warto zmienić
Przemysław Kreft
25.12.2016 11:08

Android to niekwestionowany lider popularności wśród mobilnych systemów operacyjnych. Wszystko za sprawą otwartości tej platformy, która umożliwiła jej szeroką dostępność na smartfonach i tabletach w każdym przedziale cenowym. Wielu użytkowników, zwłaszcza rozpoczynających swoją przygodę z Androidem, nie wie jednak, jak odpowiednio skonfigurować swoje urządzenie. Poniżej znajdziecie przegląd ustawień, które warto zmienić w swoim smartfonie czy tablecie, zaraz po tym, jak wyjęliście go z pudełka.

Uwaga: niektóre z opisywanych rozwiązań czy nazw poszczególnych opcji mogą różnić się nieznacznie w zależności od wersji systemu Android i producenta sprzętu.

Łączność internetowa/Bluetooth/NFC

Nie da się ukryć, że smartfony i tablety ujawniają swój potencjał dopiero po podłączeniu do internetu. Nie warto jednak zostawiać włączonego połączenia komórkowego/Wi-Fi, jeśli nie korzystamy z urządzenia. Podobnie jest z innymi rodzajami łączności, jak Bluetooth czy NFC. Wydłużymy w ten sposób czas działania urządzenia na baterii.

Do uruchamiania poszczególnych połączeń możemy oczywiście wykorzystywać menu Ustawienia, ale nie jest to wygodne. Zdecydowanie lepiej jest korzystać z odpowiednich skrótów w menu rozwijanym z górnej części ekranu.

Obraz

W starszych wersjach Androida warto skorzystać z widżetu na pulpit, który umożliwi szybki dostęp do najważniejszych ustawień łączności.

Obraz

Tryb offline – warto pamiętać, że smartfony oferują możliwość całkowitego odłączenia łączności za pomocą trybu offline, zwanego także samolotowym. Możemy z niego korzystać nie tylko podczas podróży, ale również w sytuacji, gdy korzystamy z naszego urządzenia i nie chcemy, by ktokolwiek nam przeszkadzał.

Obraz

Wyświetlacz

Głównym pożeraczem baterii w naszym smartfonie czy tablecie jest wyświetlacz. Warto zatem poświęcić chwilę na odpowiednie dostosowanie ustawień.

Przechodzimy do ustawień naszego urządzenia i wybieramy sekcję Wyświetlacz i tapety. Przechodzimy do części Jasność. Jeżeli na naszym urządzeniu jest dostępna taka opcja, zaznaczamy pole Automatyczna jasność. Dzięki temu będzie ona dostosowywana w zależności od ilości światła w otoczeniu. Jeżeli musimy ręcznie zarządzać jasnością, warto zmniejszyć ją chociaż o jeden czy dwa stopnie. Nie powinno to drastycznie pogorszyć komfortu użytkowania, a zwiększymy przez to czas pracy na baterii.

Obraz
Obraz

Warto również dostosować ustawienia wygaszania ekranu. W większości przypadków wystarczające okażą się niskie wartości, np. 15 czy 30 sekund. Przy okazji, warto wspomnieć o dostępnej na niektórych urządzeniach funkcji Smart stay, dzięki której ekran smartfona/tabletu nie jest wygaszany, jeśli się na niego patrzymy. Warto ją włączyć, jeśli nasze androidowe urządzenie często wykorzystujemy do czytania.

Obraz
Obraz

Czy ciemna tapeta to dłuższa praca? Wiele nowoczesnych smartfonów i tabletów wyposażonych jest w ekrany AMOLED. Wyświetlacze te nie wymagają dodatkowego podświetlenia. Im ciemniejszy jest wyświetlany kolor, tym mniej energii zużyje dioda. Stosując ciemny motyw kolorystyczny i ciemną tapetę możemy poprawić czas pracy naszego urządzenia.

Lokalizacja

Wiele aplikacji działających pod kontrolą systemu Android wymaga dostępu do lokalizacji. Dzięki modułowi GPS możemy zmienić smartfon w nawigację, szybko wyświetlać prognozę pogody dla miejsca, w którym jesteśmy czy też dzielić się informacjami o naszych podróżach w mediach społecznościowych. Wiele z tych funkcji może działać w tle i skracać czas pracy na baterii. Jeżeli nie korzystamy w danym momencie z aplikacji wymagającej dostępu do lokalizacji, warto wyłączyć tę opcję.

Ponownie, najwygodniej jest skorzystać ze skrótów systemowych – wystarczy wyłączyć opcję o nazwie Lokalizacja.

Obraz

Większa dokładność nawigacji – przechodząc do ustawień, a następnie wybierając sekcję Lokalizacja, możemy dostosować dokładność pomiarów lokalizacji. Wskazujemy pole Tryb i wybieramy jedną z dostępnych opcji. Warto pamiętać, że zwiększona dokładność wiąże się z szybszym rozładowaniem urządzenia.

Obraz
Obraz

Blokada ekranu

Na urządzeniach mobilnych przechowujemy wiele prywatnych informacji. Przy okazji konfiguracji, warto pomyśleć o zabezpieczeniu naszego smartfona czy tabletu. Pomijając kod PIN do karty SIM, warto stosować blokadę ekranu za pomocą rysowanego symbolu.

Przechodzimy do ustawień i wybieramy opcję Ekran blokady. Klikając na pole Blokada ekranu otrzymamy możliwość narysowania naszego symbolu zabezpieczającego. Nie powinien on być zbyt prosty, ani zbyt krótki.

Obraz
Obraz

Warto również upewnić się, że opcja Zablokuj klawiszem zasilania jest aktywna. Dodatkowo, automatyczne blokowanie ekranu powinno następować jak najszybciej – najlepiej ustawić ten parametr na kilka sekund lub tak, by działał bez opóźnienia.

Obraz
Obraz

Automatyczne aktualizacje

Podobnie jak w przypadku komputerów, użytkownicy urządzeń mobilnych powinni również dbać o aktualizacje oprogramowania i systemu. Z tym ostatnim w przypadku Androida jest sporo kontrowersji – wielu użytkowników musi pogodzić się z brakiem nowych wersji systemu od Google dla swojego smartfona/tabletu. Nie oznacza to jednak, że nie musimy na bieżąco monitorować ewentualnych aktualizacji.

Otwieramy ustawienia i przechodzimy do sekcji Informacje o urządzeniu. Upewniamy się, że zaznaczona jest opcja dotycząca automatycznego wyszukiwania/pobierania aktualizacji.

Obraz

Ustawienia aktualizacji aplikacji ustawimy z poziomu sklepu Google Play. W tym celu uruchamiamy aplikację Sklep Play, otwieramy menu boczne przeciągając ekran od lewej krawędzi i wybieramy pole Ustawienia.

Obraz

Klikamy na pole Aktualizuj aplikacje automatycznie i wybieramy jedną z dostępnych opcji. W większości przypadków najlepiej sprawdzi się umożliwienie automatycznego pobierania aktualizacji tylko przez Wi-Fi.

Obraz
Obraz

Z tak dostosowanego do swoich potrzeb smartfonu czy tabletu na pewno będzie korzystało się wygodniej, a także dzięki oszczędności energii – dłużej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)