r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Podgląd schematów z Visio w LibreOffice już niebawem

Strona główna Aktualności

Udostępniona została pierwsza publiczna wersja biblioteki libvisio, dzięki której możliwe będzie przeglądanie dokumentów stworzonych w Visio — komponencie pakietu Microsoft Office przeznaczonego do tworzenia schematów i diagramów — w programach z pakietu LibreOffice.

Obecnie biblioteka jest dość minimalistyczna i wymaga jeszcze wiele pracy, ale otwiera nową drogę rozwoju dla LibreOffice. Pierwsza publiczna wersja libvisio obsługuje sporo podstawowych figur geometrycznych (prymitywów) oraz wypełnienia (płaskie i gradienty). Bardziej skomplikowane figury często są wyświetlane jedynie jako kontury. Zainteresowani mogą już pobrać kod źródłowy wersji 0.0.1 i przetestować bibliotekę (poleca się skorzystanie z wersji dostępnej na Git). Jeśli prace będą się posuwać tak szybko, jak do tej pory, przed końcem sierpnia libvisio będzie w stanie otworzyć i prawidłowo zaprezentować większość diagramów zapisanych w Visio. Na zapis w formatach VSD i VDX z poziomu LibreOffice przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Biblioteka powstaje w ramach Google Summer of Code. Jej autorką jest Eilidh McAdam, która współpracuje z twórcami LibreOffice i czerpie z dorobku grupy re-lab w dziedzinie analizy formatów używanych przez Visio. Postęp prac można śledzić na jej blogu.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.