Podglądał usuwających, więc został usunięty. Who Deleted Me znika ze sklepów

Strona główna Aktualności

O autorze

Aplikacje rozszerzające funkcje serwisów społecznościowych na przykład o możliwości śledzenia odwiedzin, cieszą się rosnącą popularność będąc niestety najczęściej próbą oszustwa. Nie był nią natomiast multiplatformowy program Who Deleted Me, pozwalający na sprawdzenie kto usunął użytkownika Facebooka z listy znajomych. Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka – Who Deleted Me zostało usunięte ze wszystkich sklepów z aplikacjami.

Who Deleted Me, jako rozszerzenie do wiodących przeglądarek, było dostępne już od 2009 roku. Popularność usłudze przyniosły jednak udostępnione kilka tygodni temu aplikacje na iOS-a i Androida. Niespodziewanie duża popularność Who Deleted Me (w usłudze zarejestrowało się około 500 tysięcy użytkowników) doprowadziła nawet do tymczasowej awarii.

Dostęp do listy użytkowników Facebooka nie był jedyną funkcją aplikacji. Za jej pomocą można się było dowiedzieć między innymi także o tym, kto ze znajomych dezaktywował konto w serwisie, oraz kiedy ostatni raz się do niego zalogował. Taka funkcjonalność nie spodobała się jednak właścicielom największego medium społecznościowego na świecie. Na ich wniosek program został usunięty ze sklepu z rozszerzeniami dla Firefoksa, Google Chrome'a i Opery, a także z Google Play i App Store'a. Oświadczenie w tej sprawie wydał już twórca aplikacji, Anthony Kuske:

Niestety, na żądanie Facebooka, Who Deleted Me nie jest już dostępne na żadną platformę. Jeśli zainstalowałeś rozszerzenie Who Deleted Me dla przeglądarki lub aplikację, nie będą one już działać.
Who Deleted Me było z założenia przydatnym narzędziem do rozszerzenia możliwości użytkowników Facebooka, ale Facebook widział to inaczej.

Z oświadczenia wynika, że Kuske nie dopuszcza jakiejkolwiek możliwości przywrócenia swojego programu do któregokolwiek ze sklepów. Nie jest rozważana także możliwość niezależnej dystrybucji aplikacji, co może sugerować, że Facebook nie tylko zażądał jej usunięcia, ale także zablokował mechanizmy, dzięki którym działanie Who Deleted Me było możliwe. Korporacja nie wydała żadnego oświadczenia w tej sprawie, nie jest więc jasne która z funkcji programu nie przypadła korporacji do gustu.

© dobreprogramy
s