Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Podłączenie drukarki do PC z Ubuntu poprzez PC z Windows XP za pomocą serwera Samba

Dostałem nową pracę.. i jak to w nowym miejscu bywa trzeba poznać środowisko i trochę je pod siebie zaadoptować. Tak się złożyło, że dostałem też nowy komputer o całkiem fajnych parametrach (w końcu sam mogłem je sobie wybrać;)) i postanowiłem, że będą na nim 2 systemy.. Windows 8 oraz Ubuntu 13.04 x64 (do października). O ile Windows nie sprawił informatykowi z firmy problemu o tyle w rozmowie telefonicznej dowiedziałem się, że z Ubuntu będą problemy.. ponieważ to Linux. Niezrażony tym faktem poprosiłem o zainstalowanie systemu spod pingwinka mimo wszystko (gdyż nie pozwolono mi go zainstalować samemu "bo nie daj Boże bym coś zepsuł"). Komputer odpaliłem i działał cudownie dopóki nie nastąpiła konieczność wydrukowania dokumentów.. i tutaj dla mnie zaczęły się schody. Jak się okazało w firmie nie ma drukarki sieciowej i muszę się połączyć poprzez komputer z Win XP z drukarką zwykłą. Tak zaczęły się moje poszukiwania. Zanim jednak zacząłem szukać zapytałem informatyka który odrzekł "Linux to darmowy shit i ja się tym nie zajmuję"

Z pomocą wujka Google..

szybko znalazłem (jak mi się wydawało)rozwiązanie. Mianowicie wszędzie opisywano w miarę dokładnie jak połączyć się poprzez serwer Samba z drukarką. Niestety dla mnie jako laika opisy te były niewystarczające. Z pomocą jak to często bywa w środowisku Linuksa przyszła społeczność, a właściwie jeden jej członek o nicku ilin z forum na www.ubuntu.pl. Za pomoc bardzo dziękuję!

Aby inni nie musieli szukać

zamieszczam opis podłączenia drukarki poprzez Sambę:)
Jak to zwykle w życiu bywa do wyboru masz dwie drogi.. i tak się złożyło, że na początku chciałem być cwany i wybrałem tą złą (było to wynik przyzwyczajeń z instalowania drukarki sieciowej w CUPS'ie, być może u innych ta droga będzie ok, u mnie nie dała rady).

Na początek

(zarówno komputer z Windowsem, Ubuntu jak i drukarka muszą być włączone podczas całego procesu instalacji jak i każdego drukowania:))

Zdobywamy troszkę wiedzy o komputerze w Windows, a mianowicie sprawdzamy jego IPv4. Robi się to dosyć prosto, po kolei naciskamy Start->Uruchom po czym w okienku wpisujemy cmd. Wyskoczy nam konsola w której wklepujemy ipconfig. Po tej operacji wyświetli się wiele danych komputera, ale jak mówiłem nas interesuje tylko IPv4.

Uzbrojeni w tą wiedzę zasiadamy do komputera z Ubuntu na pokładzie. W DASH'u wpisujesz drukarka i klikasz na ikonkę z drukarką. Operację tę można również wykonać poprzez wejście w Ustawienia systemu i wybranie Drukarek. W efekcie pojawi sił okienko z aktywnymi drukarkami.. a ponieważ chcemy dodać nową drukarkę klikamy przycisk Dodaj u góry okna.Po tej operacji wyświetli się okienko z mnóstwem opcji do wyboru. Rozwijamy gałąź drukarka sieciowa z drzewka po lewej. Na samym dole mamy opcję Drukarka Windows przez Sambę i ją własnie wybieramy. Pojawi się nam okno z miejscem do wpisania adresu dostępu do drukarki (obok smb//). I tutaj mamy nasze rozwidlenie dróg..

Droga 1 (wydawałoby się że szybsza, ale czy lepsza?)

Klikasz przycisk Przeglądaj po prawej stronie miejsca do wpisania adresu. W tym momencie możesz półautomatycznie konfigurować drukarkę. Wybierasz sieć, komputer, każesz wykryć drukarkę i po wybraniu sterownika każesz ją zainstalować.

U mnie droga 1 nie zadziałała:(

Droga 2 (Jak coś ma być dobrze zrobione... zrób to sam - ręcznie!)

Tradycyjnie odpalamy terminal:) i wpisujemy polecenie:

-smbclient -L (numer IP) - gdzie oczywiście numerem IP jest numer spisany przez nas z WinXP.

Po tej komendzie uzyskamy potrzebne nam informacje, czyli:

  • nazwę komputera z Win XP
  • wykaz peryferiów podłączonych do komputera z Win XP.
  • Z wykazu urządzeń interesuje nas drukarka (Printer) a własciwie jej nazwa pokazana w kolumnie Sharename. U mnie drukarka wyświetlała się pod nazwą HP1020.

Znając te parametry w pole po smb:// wbijamy:

  • nazwę komputera/nazwę drukarki. Daje nam to adres URI wybranej drukarki, który u mnie wyglądał następująco:

smb://STACJONARNY/HP1020

Po zatwierdzeniu tego wyboru jesteśmy proszeni o wybór konkretnego modelu drukarki.. trzeba go dobrze szukać (ręcznie). U mnie znalazłem mój sprzęt pod Laser Jet 1020.. lista ułożona jest alfabetycznie. Po wybraniu modelu wyświetlą się nam dostępne sterowniki.. dla mnie do wyboru miałem dwa.. wybrałem rekomendowany:

HP LaserJet 1020 Foomatic/foo2zjs-z1 (recommended)

Po instalacji według drogi nr 2 udało mi się bez problemu wydrukować stronę próbną (zostało mi to zasugerowane w celu sprawdzenia poprawności instalacji).

Mimo iż droga nr 1 według mnie wygląda dokładnie tak samo tyle, że jest trochę zautomatyzowana to nie udało mi się za jej pomocą zainstalować drukarki. Ba.. po instalacji drogą 1 i próbie druku urządzenie się zawieszało.. i nie można już było nic wydrukować ani spod Ubuntu, ani spod Win XP.

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże wielu nowym drukarzom linuksiarzom.
Być może od teraz będę pisał nieco więcej bo po tym jak wkroczyliśmy w erę cyfrowej telewizji 23.07.2013 przestałem mieć odbiór TV naziemnej w Drogosławiu w ogóle (o czym zapewne nie omieszkam napisać), więc chyba będę miał więcej czasu.
Tymczasem, życzę udanych instalacji (nie tylko drukarek:)) 

windows linux porady

Komentarze

0 nowych
Quest-88   16 #1 31.07.2013 00:03

Zamiast jakiś głupich obrazków niezwiązanych z wpisem, lepiej było już wrzucić zrzut z konfiguracją terminala.

kostek135   8 #2 31.07.2013 02:46

Strasznie to Ubuntu skomplikowane. Postawiłem maszynę wirtualną z Mint'em to wystarczyło wejść:
Computer->Network (odszukać nazwę udziału sieciowego), podać hasło jeśli właściciel udziału takie posiada i już. Mamy pokazane wszystkie urządzenia udostępnione i współdzielone udziały dyskowe. Czyli mniej więcej tak jak na Windows jak wejdziemy w "Otoczenie Sieciowe". Nawet udostępnianie katalogu wygląda tak samo
(PPM->Właściwości/Properties->Share/Udostępnij)

Autor edytował komentarz.
Chemical Attack   4 #3 31.07.2013 10:22

@Quest-88
Zrobię zrzuty i wrzucę.. na życzenie.

Loombago   9 #4 31.07.2013 10:33

@kostek135 tak samo to działa w Ubuntu.

tores1977   11 #5 31.07.2013 11:17

Pozdrów "informatyka"z firmy.

  #6 31.07.2013 11:22

Wygląda na to że kolega przekombinował. Mimo wszystko warto znać i konsolowe metody konfiguracji. Przy minimalistycznych systemach to zbawienie gdyż nie zaśmiecamy komputera niepotrzebnie elementami. Przy okazji wspóczuję że musisz się użerać z takimi "profesjonalistami". Widać owy informatyk jest słabo wyedukowany.

  #7 31.07.2013 13:06

Zen_Xen_ni może nie słabo, ale gość może mieć dużo roboty i nie chce mu się bawić.

Chemical Attack   4 #8 31.07.2013 15:46

Zasadniczo gość może być wybitnym Windowsowym informatykiem.. Przyjeżdża tutaj z zewnętrznej firmy więc nie wiem czy jest bardzo zarobiony. Nie każdy musi wiedzieć wszystko, ale z drugiej strony trochę obraźliwie odnosi się do kwestii Linuksa.. niepotrzebnie moim zdaniem.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #9 31.07.2013 21:22

Dokładnie, pod Mintem sposób kostek135 zadziałał u mnie bez problemów. Fakt nigdy prędzej tego nie próbowałem, ale udało się za pierwszym razem.

4lpha   10 #10 31.07.2013 21:23

U mnie na szczęście bez problemu działa pierwsza metoda od Ubuntu w wersji 11.04.

Dragonk   9 #11 05.08.2013 01:55

Polska szkoła. Niedawno skończyłem technikum na profilu informatycznym i wiecie czego uczą? Co jest wymagane na egzaminach? Windows. O Linuksach jest strasznie mało i pobieżnie. Na szczęście jeden z nauczycieli widząc, że chcemy trochę o Linuksoidach uczył. (Chcieliśmy zainstalować w 1 roku na
kompach Ubuntu lub Debiana)
Jednak nie o tym teraz. Uczą cały czas Windowsa to jak taki później idzie do pracy to na jakie rozwiązania ma stawiać? Na to czego się uczył przez n-lat (bo przecież mógł być po studiach, a nie technikum. Gdzie podobno jest podobnie) czy na zupełnie nieznany mu os i rozwiązania z nim związane?

  #12 05.08.2013 07:41

@Quest-88 zamiast krytykować, przyjmij do wiadomości, że istnieje w języku polskim słowo "jakichś". Ty już w drugim słowie komentarza robisz błąd.

jaskmar   8 #13 05.08.2013 08:58

@Dragonk: Ja miałem profil informatyczny w liceum i na studiach. W szkole średniej - owszem, uczą na windach. Na studiach natomiast żadko się używa windy, w 90% przypadkach jest to linux. Z resztą nie wyobrażam sobie, jak można byłoby uczyć np. o sieciach na Windowsie. Teoretycznie się da...

Dragonk   9 #14 05.08.2013 13:17

@Jaskmar
W technikum uczą... However ze studiami chyba zależy tylko od profesorów. Cóż mam nadzieję, że będą uczyć na Linuksach :)
Swoją drogą nadal nie rozumiem dlaczego w firmowych serwerach, szkolnych czy innych instytucji często stosują Windy. Przecież to niezbyt się nadaje. Środowisko graficzne (co prawda da się bez ale nigdzie nie spotkałem), wyższe wymagania, mniejsza niezawodność niż dobrze skonfigurowane BSD czy Linux... Na komputerach pracowników jeszcze ok, bo znają ten system. Jednak systemu na serwerach nie muszą znać...
A potem wychodzą takie cuda "Linuksa nie, bo to gowno i trzeba będzie za dużo się bawić..."

  #15 06.08.2013 06:21

Nie mogę pojąć co to jest ta drukarka sieciowa. Co mi z tego, że na czyjejś drukarce zdalnie wydrukuję swój dokument, ale jak umiejscowić gdzie fizycznie znajduje się wydrukowany dokument i czy przy zgłoszeniu się po swój dokument nie dostanę po mordzie za dysponowanie czyimś sprzętem?
Może dobreprogramy w jakimś wpisie wyjaśnią mi prostaczkowi co to jest ta drukarka sieciowa?

Dragonk   9 #16 06.08.2013 22:02

@aekielski
Drukarki sieciowe są stosowane w firmach, aby nie podłączać drukarki co chwila do innego sprzętu, aby nie latać z pendrive'ami, czy też kupno osobnej drukarki do każdego komputera. W takiej firmie jest tworzony serwer wydruku i komputery się z nim łączą. Można dzięki temu wydrukować na drukarce x podłączonej do drukarki y plik z komputera a/b/c/d/e/f/g/h/i/j/k...

  #17 26.02.2014 14:39

Ok, w Ubuntu 12 i starszej jak najbardziej działa... problem pojawia się w 13. Nie widzi drukarki udostępnionej. Sieciowe drukarki widać ale udostępnionej nie.
W terminalu wywala nazwę komputera, nazwę drukarki i oczywiście resztę udostępnionych pozycji.
Nie wiem gdzie jest problem...