Podsumowanie lipca przez BSA

Strona główna Aktualności

O autorze

Funkcjonariusze policji i innych służb zabezpieczyli w lipcu ponad 3600 nielegalnych płyt oraz 42 komputery. Straty producentów oprogramowania szacuje się na 5,5 mln złotych. Zlikwidowano 3 sklepy internetowe oraz dwie nielegalne kopiarnie. Działania przeprowadzono na terenie województw śląskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i opolskiego.

17 lipca b.r. funkcjonariusze Policji zlikwidowali dwie nielegalne kopiarnie. W jednej z nich, w Sosnowcu znaleziono 3500 płyt z nielegalnie zwielokrotnionymi programami, filmami oraz grami o łącznej wartości szacowanej na 1 milion złotych. Na trop tego procederu naprowadziło funkcjonariuszy ogłoszenie w Internecie, gdzie mieszkaniec Sosnowca zamieścił ofertę sprzedaży wysyłkowej nielegalnych programów. Czynności operacyjne trwały wiele miesięcy, a wśród zabezpieczonych dowodów znalazły się miedzy innymi zdjęcia osób wysyłających nielegalne kopie programów. Tego samego dnia w Gliwicach, w jednym z mieszkań prywatnych znaleziono program CATIA, którego najbardziej zaawansowana wersja może służyć nawet do projektowania statków i samolotów. Jego cena w pełnej wersji wynosi 5 mln USD (!). Ze względu na tak wysoką cenę programu, nie jest on dostępny w bezpośredniej sprzedaży, a użytkujący jest zobowiązany do wnoszenia comiesięcznej opłaty na rzecz producenta.

Przeszukań dokonano również w sieci sklepów działających legalnie, gdzie rozprowadza się programy takich firm jak: Adobe, Autodesk, Corel, Macromedia, Microsoft i Young Digital Poland. Tutaj także stwierdzono naruszenie praw autorskich, zabezpieczając 179 płyt z nielegalnymi programami. W wyniku ugód zawartych w lipcu z osobami naruszającymi prawa autorskie producentów oprogramowania, kilkadziesiąt tysięcy złotych zostało przekazanych na cele charytatywne, między innymi dla domów dziecka na terenie województwa łódzkiego.

"Najistotniejsza wydaje się edukacja społeczeństwa. W Polsce nadal bardziej szanuje się dobra materialne niż niematerialne, do których należą prawa producentów oprogramowania. Dlatego z niecierpliwością oczekujemy wdrożenia strategii na rzecz ochrony praw autorskich opracowanej przez Ministerstwo Kultury" - uważa Bartłomiej Witucki, rzecznik BSA, organizacji ochrony własności intelektualnej największych producentów legalnego oprogramowania. Strategia przyjęta przez Ministerstwo Kultury zawiera plan ograniczenia piractwa do końca roku. Wśród przyjętych założeń znalazły się, między innymi, wzmożenie kontroli na granicy wschodniej oraz rozwiązanie problemu Stadionu X-lecia, jednego z największych w Europie ośrodków dystrybucji nielegalnych kopii programów komputerowych.

© dobreprogramy
s