Podsumowanie roku 2004

Strona główna Aktualności

O autorze

Rok 2004 już za nami... Pokusiliśmy się zatem o mini-podsumowanie i napisaliśmy o tym co się działo w ubiegłym roku na vortalu dobreprogramy, jakie mamy plany na bieżący rok, dodając szczyptę ciekawych statystyk ;-)

Ubiegły rok obfitował w wiele wydarzeń na vortalu. W lutym vortal przeszedł całkowitą (i jak się później okazało udaną) metamorfozę - zmieniliśmy szatę graficzną, przeprowadziliśmy konkurs na typowanie programów do tytułu "Wybór Czytelników 2004", oraz dwa konkursy "I Ty możesz zostać redaktorem!" oraz "Spróbuj szczęścia" w których rozlosowaliśmy wiele atrakcyjnych nagród o łącznej wartości kilku tysięcy złotych. Poza tym, oczywiście kontynuowaliśmy codzienną, "mrówczą" pracę redakcyjną - napisaliśmy kilkaset newsów, dodaliśmy wiele nowych programów do vortalu, nieustannie uaktualnialiśmy wersje i opisy pozostałych itd. To wszystko w połączeniu ze specyficzną atmosferą jaką cały czas staramy się wytworzyć zaowocowało coraz większym zainteresowaniem z Waszej strony, za które, z tego miejsca, serdecznie dziękujemy!

Rzecz jasna, na rok 2005 mamy także wiele nowych pomysłów - mamy nadzieję, że starczy nam sił i środków aby większość z nich zrealizować ;-) Już od dzisiaj ruszamy z cyklem demonstracji, które w przystępniejszej, niż artykuły, formie pozwolą poznać tajniki wielu kwestii związanych z oprogramowaniem. Będą także nowe konkursy - jak zawsze z wieloma nagrodami :-) Lada moment ruszy też stały program "I Ty możesz zostać redaktorem!" wzorowany na wspomnianym wcześniej konkursie - każdy opublikowany na łamach vortalu artykuł będzie nagradzany jednym z komercyjnych programów o wartości nawet kilkuset złotych. Planujemy także kilka niespodzianek o których, uchylając rąbka tajemnicy, możemy na razie powiedzieć, że pozwolą naszym Czytelnikom uzyskać lepszy kontakt z producentami oprogramowania na łamach vortalu.

Przy tej okazji warto też przedstawić szczyptę statystyk. W samym tylko grudniu ub.r. zanotowaliśmy aż 287 034 unikalnych Czytelników, którzy odwiedzili nas 871 689 razy, generując 9 195 431 odsłon poszczególnych stron vortalu, 86 068 952 wywołań do serwera webowego i transfer (nie licząc plików!) na poziomie 257,7 GB (uwzględniając kompresję zawartości stron realizowaną przez serwer webowy IIS 6.0). Za cały 2004 rok liczby te wyglądają jeszcze bardziej interesująco - ogółem 1 781 969 unikalnych Czytelników, 5 138 569 wizyt, 59 739 891 odsłon, 507 888 501 wywołań i 1,5 TB transferu. Nie sposób nie zauważyć, że sama tylko liczba unikalnych czytelników w grudniu to już niemałe miasto ;-) W tym miejscu warto wspomnieć, że statystyki te nie obejmują wejść na forum, które na przełomie roku przekroczyło "magiczną" barierę 100 000 postów.

Oprócz "suchych" cyferek pokusiliśmy się także o scharakteryzowanie profilu naszych Czytelników czyli Was ;-) Statystyczny Czytelnik vortalu jest mężczyzną (88% odwiedzających) w wieku od 15-tu do 39-ciu lat (80% odwiedzających), posiadającym wykształcenie średnie lub wyższe (blisko 75%), mieszkającym najczęściej w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców (51% odwiedzających) i statystycznie najczęściej zagląda na vortal we wtorki o 20:00 ;-) . Jest użytkownikiem systemu Microsoft Windows (99% odwiedzających), z Internetem łączy się za pomocą Neostrady lub innego szerokopasmowego rozwiązania (96% odwiedzających) korzystając przy tym zazwyczaj z przeglądarki Internet Explorer (82% odwiedzających) - choć sporo jest także użytkowników Opery i Firefoxa (odpowiednio 7,9 i 7,4%).

Na koniec chcielibyśmy jeszcze raz podziękować wszystkich Czytelnikom. Dziękujemy za wszystkie maile - zarówno te pochlebne, jak i krytyczne - dzięki nim możemy stale rozwijać serwis. Oby w dobrym kierunku ;-)

© dobreprogramy
s