Podsumowanie roku 2005

Strona główna Aktualności

O autorze

Rok 2005 już za nami... Tak jak rok temu, pokusiliśmy się zatem o mini-podsumowanie i napisaliśmy o tym co się działo w ciągu 2005 roku na vortalu, jakie mamy plany na bieżący rok, dodając szczyptę ciekawych statystyk ;-)

Staraliśmy się aby miniony rok był czasem rozwoju i ulepszeń. Mamy nadzieję, że choć po troszę nasze plany zostały zrealizowane. Przede wszystkim poszerzyliśmy zakres publikowanych programów o kategorię "Edukacja". Nowa kategoria miała wypełnić lukę jaka niewątpliwie istniała, wszak między innymi komputer "uczy i bawi". Programy umieszczane w nowej kategorii mają z założenia ułatwić i uprzyjemnić życie wszystkim, od przedszkolaków do naukowców. Niewątpliwie przed nami wiele pracy, zdajemy sobie sprawę, że jeszcze szereg znakomitych pozycji czeka na odkrycie i opublikowanie ale nie od razu Rzym zbudowano ;-) Pojawiła się również kategoria "Bezpieczeństwo" - szczególnie ważna grupa aplikacji w świetle narastających zagrożeń czyhających na nas z sieci. W ubiegłym roku uruchamialiśmy wiele akcji takich jak "Tydzień z Corelem", "Promujemy polskich autorów" czy "Zapytaj Eksperta". Ponadto pojawiały się wywiady z przedstawicielami dużych firm produkujących oprogramowanie (Corel, Macromedia, Opera). Oczywiście publikowaliśmy relacje z ważnych wydarzeń, demonstracje, a także pierwszy autorski, pilotażowy, materiał wideo poświęcony Windows Server 2003 R2. Można było również wziąć udział w konkursach z cennymi nagrodami, nagradzaliśmy również najaktywniejszych Forumowiczów.

To tyle o tym co się działo. Aby jednak podsumowanie było kompletne nie sposób uciec od danych statystycznych. Dzięki Wam są one godne szacunku więc tym bardziej warto je przytoczyć.

W grudniu ub. r. oficjalnie przekroczyliśmy magiczną barierę 1 mln unikalnych użytkowników! Według statystyk Stat.pl, opartych o uznany w Polsce standard technologiczny firmy Gemius, serwis odwiedziło w tym miesiącu dokładnie 1 250 640 unikalnych Czytelników, generując 14 021 814 odsłon! Milionowa bariera została tak naprawdę pokonana już w listopadzie, jednak za sprawą błędnego podpięcia skryptu naliczającego, statystyki nie naliczały się przez tydzień, przez co oficjalnie możemy mówić o pobiciu rekordu "dopiero" miesiąc później. Warto w tym miejscu pokusić się o małe porównanie: 1,25 mln Czytelników to dwa razy tyle ile liczy sobie populacja Wrocławia, gdyby wszyscy Czytelnicy vortalu złapali się za ręce mogliby stworzyć łańcuch sięgający dalej niż z Warszawy do Rzymu ;-) Warto wspomnieć, że w 2005 roku 15 980 081 razy (!) zainicjowaliście pobieranie programów opisanych na łamach vortalu, napisaliście 265 298 postów na Forum, 16 865 razy komentowaliście newsy, a 9 511 programy. Do tego dochodzą jeszcze setki maili dziennie kierowanych na skrzynki redakcyjne ;-)

Przy tej okazji warto też przytoczyć kilka danych technicznych. 99% naszych Czytelników korzysta z systemów Windows, a tylko 0,4% z Linuksa. Mamy nadzieję, że stosunek ten będzie się sukcesywnie zmieniać wraz z otwarciem nowego działu ;-) Wśród użytkowników systemów Microsoftu najczęściej występuje Windows XP (80,4%), znacznie rzadziej Windows 98 (11,3%) i Windows 2000 (4,6%). Wśród naszych Czytelników cały czas króluje przeglądarka Internet Explorer 6 - korzysta z niej 64,7% osób, 19,5% korzysta z Firefox, a z najnowszych wersji (8.x) przeglądarki Opera 7,7%.

Zamieściliśmy więc krótkie podsumowanie roku, jednak A.D. 2005 to już historia, warto więc chyba napisać o tym co ważniejsze, o tym co przed nami, a przed nami szereg istotnych zmian. Przede wszystkim już niedługo nastąpi inauguracja nowej wersji serwisu opartej na najnowszej technologii ASP .NET 2.0. Wraz z inauguracją nowego "silnika" vortalu pojawi się wiele, mamy nadzieję, cennych usprawnień. Szczególnie istotna nowość jaka pojawi się wraz z nową odsłoną vortalu to dział poświęcony platformie Linux. Chcemy stworzyć miejsce w sieci, gdzie w końcu polscy użytkownicy będą mogli uzyskać podstawowe i nie tylko informacje związane z dostępnymi dystrybucjami oraz szeroką bazę dobrego oprogramowania. Oczywiście platformy Windows nie zamierzamy zaniedbywać :-)

To nie koniec zmian jakich możecie się spodziewać w 2006 roku, będą konkursy, nowe ciekawe materiały, poszerzymy bazę oprogramowania (także poprzez nowe kategorie), szykujemy wiele niespodzianek ale nie możemy zdradzić wszystkiego :-) Mamy nadzieję, że Was nie zawiedziemy i będziecie jeszcze chętniej odwiedzać dobreprogramy...

Dziękujemy wszystkim Czytelnikom za czas, który spędzacie z vortalem, a także za pomoc w tworzeniu serwisu, za wszelkie uwagi te pochlebne jak i krytyczne, są one niezbędne aby serwis mógł się dynamicznie rozwijać. Jednocześnie musimy zaznaczyć, że nie jesteśmy w stanie odpisywać na wszystkie maile, które do nas przesyłacie, za co szczerze przepraszamy - po prostu za dużo to wymaga czasu, wszystkie jednak czytamy gdy tylko czas na to pozwoli. Dziękujemy i zapewniamy, że będziemy robić wszystko co w naszej mocy aby serwis spełniał Wasze oczekiwania, a także aby komunikacja między Czytelnikami, a redakcją była jak najwygodniejsza i możliwie najbardziej efektywna.

Mamy nadzieję, że Wasze podsumowanie 2005 roku z vortalem wypada korzystnie, jesteśmy również pewni, że za rok wypadnie jeszcze lepiej :-)

© dobreprogramy
s