Podsumowanie roku 2007

Strona główna Aktualności

O autorze

Ostatni dzień w roku to dobry czas na podsumowanie tego, co wydarzyło się w ciągu minionych dwunastu miesięcy. Nie sposób wspomnieć w tym miejscu absolutnie wszystkich ważnych wydarzeń, ale warto wyrwać się na chwilę z przedsylwestrowej gorączki i spojrzeć na to, co miało największy wpływ na branżę IT oraz Internet w 2007 roku.

Był to dość dobry rok dla Microsoftu. Rozpoczął się bowiem od wielkiej premiery dla klientów indywidualnych długo oczekiwanego, nowego systemu operacyjnego Windows Vista oraz pakietu biurowego Office 2007. Choć pierwsze komentarze do Visty nie były zbyt pochlebne i system sprawiał, zwłaszcza na początku, wiele rozmaitych problemów, to rynek systematycznie przyjmuje oba produkty - już w marcu zanotowano 20 milionów sprzedanych kopii Visty, a w październiku aż 88 milionów. Nowy Office też nie dawał za wygraną - we wrześniu pojawiły się nawet plotki, że jego sprzedaż przerosła wyniki Visty. Cały czas dobrze sprzedawał się jednak także Windows XP - do tego stopnia, że Microsoft wydłużył jego wsparcie techniczne do 2014 roku, a termin zakończenia sprzedaży wersji OEM przesunął do końca czerwca 2008. W Polsce Windows XP cieszy się szczególnie wysoką popularnością - jego udział nadal szacowany jest na około 90%.

Premiera Vista i Office to jednak nie wszystko. Microsoft wydał w 2007 roku inne znaczące produkty - Windows Home Server, VisualStudio 2008 (ponownie z bezpłatnymi edycjami Express), Windows Live OneCare 2.0, czy też pakiet Expression Studio. Oficjalnie zaprezentowana została technologia Silverlight. Warto też przypomnieć, że polski oddział Microsoftu obchodził w tym roku 15-lecie powstania, z tej okazji wydana została także wydana dużo tańsza, jubileuszowa edycja Office 2007 dla Użytkowników Domowych.

Bardzo dobrze zaczęło rok Google - rekordowym wynikiem finansowym za pierwszy kwartał, gdzie zysk przekroczył magiczną barierę miliarda dolarów. Potem było jeszcze lepiej. Firmie udało się w kwietniu wygrać m.in. z Microsoftem batalię o zakup DoubleClick, potentata na rynku reklam on-line, za ponad trzy miliardy dolarów. Teraz transakcja uzależniona jest od zgody Komisji Europejskiej, która prowadzi w tej sprawie dochodzenie antymonopolowe. Google ma jednak jeszcze kilka asów w rękawie - chociażby projekt Android, czyli system operacyjny dla urządzeń przenośnych oraz dla iPhone'a - robiącego furorę w USA i nie tylko. Ciekawie zapowiada się również projekt Google Knol - być może przyszła konkurencja dla Wikipedii. Trzeba jednak przyznać, że walka w tym ostatnim przypadku może być trudna - Wikipedia rozwija się bowiem znakomicie (angielska edycja ma już grubo ponad 2 mln haseł, a polska ponad 450 tys.) i przekonała do siebie ogromne rzesze internautów.

Ważne produkty wydało w 2007 roku Adobe - w marcu miała miejsce, bez wątpienia największa w historii firmy, premiera pakietu Creative Suite 3. Wersję polską wydano w maju. Polscy użytkownicy wreszcie doczekali się też zlokalizowanej wersji programu Photoshop Elements 6. Warto przypomnieć, że Adobe obchodziło w 2007 roku 25-lecie powstania. Były to bardzo miłe dla Adobe obchody bo jak na razie nic nie wskazuje na to aby jakaś inna firma z tej branży była w stanie zagrozić jej pozycji. Najpoważniejszy konkurent Adobe na polu oprogramowania graficznego - firma Corel - nadal jednak dzielnie walczy o rynek. W 2007 roku odbyła się premiera jej najnowszej wersji świetnego programu do malowania Painter X, który w swojej dziedzinie jest niekwestionowanym światowym liderem. Wydana została także nowa wersja programu do edycji zdjęć - Paint Shop Pro Photo X2. Doczekaliśmy się także długo oczekiwanego Total Commandera 7.

Rok 2007 w oczach użytkowników systemów Linux to kilka nowych wersji ważnych i znanych dystrybucji. W kwietniu wydano Debiana 4.0 znanego pod nazwą kodową etch. Maj to miesiąc, w którym udostępniono nową wersję ciekawej i popularnej dystrybucji PCLinuxOS 2007. Najwięcej działo się jednak na jesieni. W październiku nastąpił prawdziwy wysyp wartych uwagi nowości - wydano finalną wersję Mandriva Linux 2008, nowe openSUSE 10.3 oraz Ubuntu Gutsy Gibbon. W listopadzie zadebiutowała z kolei Fedora 8. Warto też przypomnieć, że w tym miesiącu wydano wersję beta Skype dla Linuksa z obsługą wideo. W grudniu natomiast wydane zostało KDE 4.0 RC2, którego premiera aspiruje do miana jednego z najważniejszych wydarzeń przyszłego roku. Mimo dużej ilości różnych (także bezpłatnych) dystrybucji Linuksa i systematycznie zwiększającej się liczby oprogramowania na tą platformę, rok 2007 z całą pewnością jednak nie był rokiem przełomowym dla Linuksa - nie zwiększył on znacząco udziału w rynku.

Warto też zapamiętać bardzo ważną premierę dla użytkowników komputerów Macintosh - Apple wydało w październiku Leoparda, nową wersję systemu Mac OS X. Apple wydało także w 2007 roku pakiety iWork '08 oraz iLife '08 - cechujące się niewysoką ceną i sporymi możliwościami.

W historii Open Source rok 2007 zapisze się za to na pewno za sprawą trzeciej wersji GNU General Public Licence - pierwszej aktualizacji po szesnastu latach, wydanej po wielu opóźnieniach w czerwcu, a zatwierdzonej przez Open Source Initiative we wrześniu. Pojawiły się też nowe wersje pakietu OpenOffice.org - najnowszą 2.3.1 nie tak dawno, bo w grudniu. Oprócz tego wydano także wiele nowych wersji innych mniej lub bardziej popularnych programów Open Source takich jak np. Gimp czy Scribus, które mogą stanowić prawdziwą alternatywę dla swoich komercyjnych odpowiedników. Aplikacje z otwartym kodem źródłowym są niewątpliwie coraz dojrzalsze i w coraz większym stopniu zaspokajają oczekiwania użytkowników.

Rok 2007 to także bankructwo SCO Group, znanego i dużego producenta oprogramowania uniksowego, który w sierpniu przegrał z Novellem proces sądowy o prawa do systemu Unix i oprogramowania UnixWare, a we wrześniu ogłosił upadłość.

Jeśli chodzi o formaty dokumentów, Microsoft po zeszłorocznej aprobacie ECMA dla Open XML teraz poniósł klęskę podczas standaryzacji w ISO - we wrześniu standard ten odrzucono. Następna próba w lutym. Równolegle wzrasta adopcja konkurencyjnego formatu OpenDocument, choć fundacja powołana do jego propagowania w październiku zrezygnowała ze wsparcia ODF, zaś w listopadzie została zamknięta. ODF rozwija jednak w dalszym ciągu konsorcjum OASIS, a obsługa formatu ODF, dzięki wtyczce Suna jest możliwa nie tylko w pakietach z rodziny OpenOffice.org ale także w całej rodzinie Microsoft Office. Przy okazji formatów należy wspomnieć o pakietach biurowych i nowym, dobrze zapowiadającym się graczu na tym polu - IBM Lotus Symphony, którego pierwsza publiczna beta pojawiła się w tym roku we wrześniu, a ostatnia - trzecia - w grudniu. Betę wydano także w polskiej wersji językowej.

Co zaś działo się w przeglądarkach? Kolejny dobry rok dla Firefoksa, który według grudniowych wyników badania gemiusTraffic zdobył w Polsce aż 1/3 rynku, co jest wynikiem dużo wyższym niż średnia światowa. Ten bez wątpienia najpoważniejszy konkurent Internet Explorera (liczba użytkowników "ognistego liska" szacowana jest na ponad 125 milionów) doczekał się w tym roku również bety wersji trzeciej. Aktualną wersję Firefox 3 beta 2 można pobierać od 19 grudnia. Warto odnotować też inne wydarzenie z rynku przeglądarek - udostępnienie Safari w wersji dla systemów Windows, która jednak mimo początkowego olbrzymiego zainteresowania (zanotowano milion pobrań w ciągu pierwszych 48 godzin) wbrew oczekiwaniom nie zdobyła znaczącej pozycji. Znaczącej pozycji nie zdobyła też Opera 9, jednakże w Polsce przeglądarka ta dzięki wiernemu gronu fanów utrzymuje blisko 6% udziału w rynku. Swój żywot oficjalnie zakończył legendarny Netscape Navigator.

Nie sposób zapomnieć także o sukcesach naszych rodaków - w konkursie ImagineCup 2007 czy w finale European Nations Championship. Kolejni Polacy zostali również wyróżnieni prestiżowym tytułem MVP. Dobrze mają się także czołowi polscy producenci oprogramowania dla małych i średnich firm. Obchodzący w tym roku 15-lecie istnienia wrocławski InsERT ogłosił, że sprzedał już 300 tys. licencji, Sage Symfonia przekroczyła zaś barierę 150 tys. WA-PRO wraz z Safo, Softlab i Incenti połączyły się w Asseco Business Solutions. Nowe wersje produktów wydały Comarch (CDN OPT!MA 13), MSM (RAKSSQL), Humansoft (Corax). Nie próżnowali również mniejsi producenci np. Ferro Software wydając nowe wersje miniOffice czy Ferro Backup System, a także - co szczególnie cieszy - autorzy bezpłatnych programów takich jak np. VATowiec.

Rok 2007 był również szczególny dla vortalu dobreprogramy. W tym roku obchodziliśmy bowiem piątą rocznicę powstania serwisu - z tej okazji przygotowaliśmy wielki urodzinowy konkurs, w którym do wygrania było aż 350 nagród. Nie był to oczywiście jedyny konkurs na vortalu - to właśnie w 2007 roku zainicjowaliśmy cykliczne akcje Polowanie na licencje, w ramach których rozdaliśmy już kilka tysięcy licencji. W lutym, który już tradycyjnie jest miesiącem bezpieczeństwa, przygotowaliśmy konkurs i demonstrację związane z tą tematyką. Były też liczne programy udostępniane za darmo specjalnie dla Czytelników naszego vortalu - m.in. program do nauki angielskiego Angielski At Once!, mapa NAVIGO - Cyfrowy Atlas Polski, kilka programów Ashampoo (m.in. bardzo dobry do nagrywania płyt Ashampoo Burning Studio) czy program handlowy +FM w nowej wersji. Inaugurację miała też nowa wersja naszego forum.

Najbardziej szczególnym wydarzeniem był jednak z całą pewnością I zlot czytelników vortalu dobreprogramy, który odbył się we wrześniu, w Szklarskiej Porębie. To unikalne połączenie imprezy integracyjnej z konferencją techniczną, które przy niemałym nakładzie sił i środków udało nam się zorganizować, zgromadziło blisko 130 osób. Kto był, ten wie, że wrażenia były niezapomniane ;-) Kto nie był niech obejrzy foto lub wideorelację i uważnie wypatruje następnego Zlotu, a także kolejnych konkursów, jakie przygotowujemy dla Was już w najbliższej przyszłości :-)

Co czeka nas w 2008 roku? Rok ten będzie na pewno ważny z uwagi na premiery nowych produktów m.in. serwerów Microsoftu: Windows Server 2008 i SQL Server 2008, a także finalnej wersji Service Packa 1 dla Visty. Firma przeżyje też najprawdopodobniej niemałą rewolucję w związku z wycofaniem się z funkcji głównego architekta oprogramowania Billa Gatesa, który od sierpnia 2008 poświęci się prowadzonej wraz z żoną Melindą fundacji. Zobaczymy też, jak potoczą się dalsze losy współpracy Microsoftu z Novellem i innymi dystrybutorami Open Source - zwłaszcza w kontekście nowej licencji GPLv3 i sporów wokół jej interpretacji. Ciekawie zapowiada się również walka pakietów biurowych, zwłaszcza, gdy do gry wejdzie IBM Lotus Symphony w finalnej wersji, a OpenOffice.org zostanie wydany w wersji 2.4 (co spodziewane jest w marcu). Będzie też oczekiwany Firefox 3, Opera 9.5, a także (najprawdopodobniej) nowy CorelDRAW X4 - choć ten ostatni nie został jeszcze oficjalnie zapowiedziany.

Jedno natomiast jest pewne - gdy tylko wydarzy się coś ważnego i interesującego, na pewno poinformujemy o tym na łamach vortalu. Dziękujemy, że towarzyszyliście nam w tym roku i składając Wam życzenia pomyślności w nowym 2008 roku zachęcamy - bądźcie z nami nadal :-)

© dobreprogramy

Komentarze