Podsumowanie roku dla Microsoft

Strona główna Aktualności

O autorze

Nadchodzący rok będzie najprawdopodobniej najważniejszym w historii Microsoft, jednakże to odchodzący rok 2005 pamiętany będzie jako punkt zwrotny w historii firmy. Microsoft wreszcie wyznaczył klarowny kierunek własnego rozwoju. Rok 2005 to stanowczy zwrot w kierunku bezpieczeństwa i oddanie do użytku aktualizowanej każdego mesiąca aplikacji Windows Malicious Software Removal Tool, faza testów beta Windows AntiSpyware oraz rozpoczęcie prac na polu aplikacji antywirusowych poprzez zakup Sybari i upublicznienie bety Microsoft OneCare Live. Objawem wzmożonego zainteresowania bezpieczeństwem serwerów było także pojawienie się Windows Server 2003 R2, który przygotowywany był równolegle do mającego ujrzeć światło dzienne w przyszłym roku systemu Windows Vista.

Rok 2005 to także aktywna walka z internetowym konkurentem - Google. Obok projektu Virtual Earth i rozbudowy MSN Search oraz start.com bój przeniósł się także w nieeleganckich okolicznościach na salę sądową, wraz z przejściem pracownika MS, Kai Fu-Lee do Google. MSN rozpoczął także atak na niemal zmonopolizowanym przez Google polu niewielkich reklam AdWords przeciwstawiając mu własne adCenter. Światło dzienne ujrzał także serwis MSN Spaces oraz aplikacja kliencka MSN Desktop Search starająca się konkurować z podobnym produktem... Google oczywiście. Dział internetowy Microsoft przemianował także MSN Messenger (który doczekał się wersji 7 oraz 7.5) na Live Messengera, jednocześnie rozpoczynając fazę beta odświeżonego produktu.

Poza tym byliśmy świadkami innych bardziej lub mniej zauważalnych zmian. Reorganizację przeszła struktura Microsoft, swoje odejście na emeryturę ogłosił Jim Allchin. Na życzenie Unii Europejskiej pojawiła się "okrojona" wersja Windows XP opatrzona literką N, która nie znalazła najmniejszego nawet zainteresowania wśród potencjalnych nabywców, utwierdzając nas w przekonaniu, że eurobiurokraci potrafią fantastycznie zmarnować pieniądze na zbędne procesy sądowe. W odchodzącym roku poznaliśmy także nazwę kolejnego systemu operacyjnego dla systemów biurkowych - Windows Vista (wcześniej Windows codename Longhorn), którego grudniowy build CTP okazał się sukcesem, pokazując jak znaczne postępy czynią programiści pracujący nad tym systemem. Także na polu aplikacji biurowych Microsoft nie zasypywał gruszek w popiele. Microsoft pomyślnie ukończył proces ubiegania się o standardyzację własnego otwartego formatu dokumentów biurowych, którym zajmie się teraz ECMA.

Jesienią tego roku miało także miejsce poważne trzęsienie ziemi w kręgach programistów. Pojawił się bowiem Visual Studio 2005 (w tym jego darmowe wersje Express Edition) wraz z .NET Framework 2.0 oraz SQL Server 2005 (wraz z bezpłatną odmianą Express Edition). Microsoft zaprezentował także szereg nowych technologii związanych z nadchodzącym systemem operacyjnym. Jedna z nich, Avalon, stanowić ma nowe wcielenie bogatych graficznie interfejsów użytkownika i wymierzona jest w popularne obecnie aplikacje oparte o technologię Flash. Z tego też powodu Microsoft potrzebował własnego narzędzia graficznego. Wybór padł na aplikację niegdyś znaną jako Acrylic, obecnie firmowaną przez Microsoft pod nazwą Expression. Expression dostępny jest obecnie jako bezpłatna beta, podobnie jak mniejsze dzieci MS udostępniane bezpłatnie posiadaczom legalnych kopii Windows Photo Story 3 czy RAW Image Thumbnailer and Viewer. Warto odnotować, że coraz więcej produktów Microsoft dostępnych jest za darmo do pobrania z Internetu w ramach projektu Windows Genuine Advantage.

Nie można także zapomnieć, że Microsoft wreszcie dał kłam pogłoskom jakoby marginalizowano znaczenie dywizji odpowiedzialnej w MS za rozrywkę. Premiera Xbox360 stanowiła największe obok premiery nowych narzędzi deweloperskich zdarzenie sygnowane przez Microsoft. Premiera rodziła oczywiście szereg spekulacji (np. o celowym limitowaniu ilości dostępnych na rynku konsol) jak i nie obyła się bez wstrząsów (przegrzewające się zasilacze i kilka uszkodzonych egzemplarzy). Zdaniem recenzentów jest to jednak bezsprzecznie najsilniejsza maszyna na rynku i nie ma możliwości, by w przeciągu następnych kilku miesięcy odebrał jej ktoś palmę pierwszeństwa, tym bardziej w obliczu słów, które padły z ust przedstawiciela EA, jakoby premiery PS3 w Europie i USA nie należało się spodziewać aż do połowy przyszłego roku.

Mamy nadzieję, że dalsza ewolucja Microsoft, jaka by nie była, odbędzie się z pożytkiem dla tego, kto tutaj jest najważniejszy - klienta i jego kieszeni. ;-)

© dobreprogramy
s