Podsumowanie turnieju Security Days 3

Strona główna Aktualności

O autorze

30 września 2005 r. w pracowniach komputerowych Wyższej Szkoły Ekonomii i Administracji w Bytomiu odbył się finał 3. edycji ogólnopolskiego Turnieju Security Days. W finale wzięło udział 5 zawodników, którzy zostali wyłonieni spośród grona 502 osób. Rozgrywka finałowa została podzielona na 3 etapy.

W pierwszej części finału - teście inżynierii społecznej - uczestnicy musieli wykazać się kreatywnością oraz inteligencją. Poprzez rozmowę z prezesem i pracownikami wirtualnej firmy Top$ecurity, starali się uzyskać jakiekolwiek informacje o konfiguracji sieci komputerowej firmy. Informacje o sieci potrzebne były do rozwiązania zadań drugiego etapu finału.

Druga część finału polegał na penetracji sieci komputerowej Top$ecurity. Wymagał on od zawodników wiedzy z zakresu audytu sieci komputerowej. Zawodnicy posiadali komputery podłączone do sieci komputerowej firmy Top$ecurity, a ich zadaniem było znalezienie błędów w konfiguracji serwera działającego pod kontrolą systemu Linux oraz w dwóch stacjach roboczych opartych o system Windows XP.

Najbardziej pasjonująca walka odbyła się w trzeciej części finału, którego głównym zadaniem było zabezpieczenie serwera opartego o SUSE Linux Enterprise Server 9. Uczestnicy musieli prawidłowo skonfigurować zainstalowane usługi i nadać odpowiednie uprawnienia do plików /etc/passwd i /etc/shadow. Po zakończeniu trzeciej części finału, okazało się, że dwóch zawodników ma taką samą ilość punktów.

Organizatorzy byli zmuszeni przeprowadzić dogrywkę, w której wzięło udział dwóch najlepszych, bezkonkurencyjnych uczestników - Grzesjan i Matematyka. Dogrywka polegała ona na znalezieniu dwóch błędów na serwerze (local-include oraz buffer overflow). Po zaciętym pojedynku w trzeciej części finału, zwycięzcą został Grzesjan, mieszkaniec Krakowa, z zawodu informatyk. Drugie miejsce zajął 18-letni Katowiczanin, uczeń I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie "Matematyka". Trzecie miejsce zajął 18 letni Warszawiak - "Zewelor".

Ze zdjęciami i relacją z finało można zapoznać się na stronie www.securitydays.pl

© dobreprogramy
s