Podziel się Wi-Fi z sąsiadem

Strona główna Aktualności

O autorze

Hiszpańska firma Fon Technology wpadła na ciekawy pomysł rozpowszechnienia bezprzewodowego dostępu do Internetu. Idea jest prosta, wystarczy posiadać szerokopasmowe łącze do Internetu i punkt dostępowy Wi-Fi z zainstalowanym dodatkowym oprogramowaniem, zarejestrować się na stronie i udostępnić część posiadanego pasma innym użytkownikom sieci. W zamian można bezpłatnie korzystać z dostępu do Internetu w miejscach, które swoim zasięgiem objęli inni entuzjaści inicjatywy lub zarabiać pieniądze na udostępnianiu własnego łącza.

Na razie sieć działa tylko z kilkoma modelami urządzeń firmy Linksys. Mimo, że całość na pierwszy rzut oka wydaje się być mało realnym pomysłem, to jednak firma uzyskała poparcie (także finansowe) od Google i Skype'a. Użytkownicy sieci dzielą się na dwie kategorie: Linusy (od imienia twórcy Linuksa) i Bile (od imienia Billa Gatesa). Pierwsi z nich rezygnują z profitów finansowych z uczestniczenia w projekcie, w zamian za możliwość bezpłatnego korzystania z łącz innych użytkowników. Drudzy zaś, nie mają możliwości korzystania z łączy kolegów, ale za to otrzymają 50% zysku firmy na sprzedaży ich łącza osobom spoza sieci.

Pewne obawy może powodować fakt, że mimo faktu autoryzacji użytkowników, hotspoty w sieci nie korzystają z żadnych systemów szyfrowania transmisji, przez co narażone jest bezpieczeństwo użytkowników. Przeszkodą w rozwoju tej ciekawej inicjatywy jest także fakt, że bardzo często operatorzy internetowi zabraniają użytkownikom współdzielenia swojego łącza, strasząc wysokimi karami. Problemem może być także prawo, nie zawsze zezwalające na sprzedaż dostępu do Internetu przez zwykłych użytkowników. W planach firmy jest pokrycie zasięgiem sieci całego globu, co jednak jak na razie nie wydaje się być zbyt prawdopodobne.

© dobreprogramy
s