Pogadaj z pingwinem

Strona główna Aktualności

O autorze

Właśnie ukazała się nowa wersja narzędzia Ekiga, dotychczas znanego pod nazwą GnomeMeeting. Służy ono do prowadzenia darmowych rozmów głosowych VoIP w systemie Linux. Wersja 2.0, prócz zmiany nazwy, wprowadza nowość w postaci obsługi protokołu SIP.

Protokół ten służy do zaawansowanej obsługi połączeń głosowych, można dzięki niemu uzyskać znane ze stacjonarnej telefonii operacje, takie jak wybieranie numeru, sygnał zajętości, dzwonek w telefonie i inne. Identyfikacja użytkowników jest realizowana za pomocą adresów podobnych do tych używanych w e-mailach: użytkownik@domena:port, domyślnym portem jest 5060.

Ekiga obsługuje większość tych możliwości, upodobniając tym samym obsługę telefonii internetowej do jej tradycyjnego odpowiednika, co jest istotne zwłaszcza dla początkujących. Połączenia, podobnie jak w telefonach, można zawieszać, przenosić, przekierowywać, odrzucać i wysyłać tony DTMF. Możliwe jest także prowadzenie pełnoekranowych wideokonferencji, a całość może działać także poprzez NAT. Wspierany jest cały wachlarz kodeków zapewniających dobrą jakość dźwięku i wideo. Wygodny, funkcjonalny i wysoce konfigurowalny interfejs zintegrowany jest ze środowiskami graficznymi KDE i GNOME. Dostępne są pakiety instalacyjne dla dystrybucji RedHat, krótce pojawić się mają także wersje dla innych dystrybucji i Windows.

Więcej informacji o programie i pakiety instalacyjne dostępne są na stronie twórców.

© dobreprogramy
s