reklama

Pogromcy piratów na czterech łapach w Polsce

Strona główna Aktualności

O autorze

Lucky i Flo to jedyne psy na świecie, które potrafią wywęszyć płyty CD i DVD. Tylko w ciągu 5 miesięcy tego roku w Malezji wykryły prawie dwa miliony pirackich płyt. Wczoraj przyleciały do Polski, a dziś o 12:00 ich umiejętności zostaną zaprezentowane w Zakładzie Kynologii w Sułkowicach CSP Legionowo.

W 2004 roku MPAA (Motion Picture Association of America) zainicjowała program mający na celu ustalenie czy możliwe jest wyszkolenie psów do wykrywania zapachu polikarbonatu ewentualnie innych środków chemicznych używanych do produkcji płyt. Całkowity koszt szkolenia wyniósł około 17 000 dolarów. Po ośmiomiesięcznym szkoleniu Lucky i Flo skierowane zostały na lotnisko Stantsed w Wielkiej Brytanii gdzie miały przejść praktyczny test wykorzystania nowo nabytych umiejętności. Już pierwsze dni pokazały, że szkolenie zakończyło się sukcesem, bowiem psy bezbłędnie wskazywały przesyłki zawierające płyty DVD- nawet ich niewielkie ilości ukryte w dużych kontenerach.

Lucky i Flo są zdolne do wykrycia płyt ale oczywiście nie są w stanie odróżnić CD od DVD czy też płyt wytłoczonych od wypalonych na komputerowych nagrywarkach. Nie ma to jednak istotnego znaczenia bowiem legalnie powielane nośniki są przesyłane oficjalnie i zaopatrzone są w stosowną dokumentację, psy natomiast znajdą płyty w najmniej spodziewanych miejscach co zwykle oznacza zamiar ich przemycenia przez granicę. W 2006 r Lucky i Flo odwiedziły USA (Washington , Los Angeles) Kanadę, Singapur, Filipiny, były też w Dubaju oraz w wielu miastach Wielkiej Brytanii gdzie prezentowały swoje umiejętności i wartość przed wysokiej rangi przedstawicielami służb celnych, policji i innych agend rządowych.

Jednym z sukcesów Lacky i Flo było doprowadzenie w lipcu tego roku policji do sklepu i pomieszczeń magazynowych gdzie przechowywanych było około 100 000 płyt z pirackimi filmami i grami komputerowymi . Funkcjonariusze mogli się naocznie przekonać, że to co zaprezentowały psy na pokazie sprawdza się w rzeczywistości zwłaszcza, że w miejscu przechowywania płyt rozsypany był węgiel drzewny, którego woń miała zmylić psy. W ciągu 6 miesięcy pobytu w Malezji i na Filipinach Lucky i Flo uczestniczyły w 35 akcjach policyjnych w trakcie których aresztowano 26 osób, którym przedstawiono zarzuty naruszenia praw autorskich. Zabezpieczonych zostało 1 880 000 pirackich płyt. Ich szacunkowa wartość rynkowa to ponad 3,5 miliona USD.

Umiejętności Lucky i Flo wykorzystane zostały także w postępowaniach zmierzających do wykrycia miejsc nielegalnej produkcji płyt w wyniku czego zlokalizowano i zlikwidowano nielegalną tłocznie płyt, w której zabezpieczono 2 linie służące do produkcji płyt DVD i jedną do produkcji VCD o szacunkowej wartości ok 2 milionów dolarów, Maszyny te miały zdolność produkcyjną około 10 mln płyt rocznie. Dodatkowo udało się zlokalizować kilka nielegalnych powielarni płyt gdzie zabezpieczono 97 nagrywarek DVD.

Zdolności tych wspaniałych psów najlepiej skomentował Prokurator Okręgowy Queens mówiąc, że najlepszy przyjaciel człowieka stał się najgorszym koszmarem przestępców rozprowadzających pirackie płyty.

Zobaczymy co Lucky i Flo "zwojują" nad Wisłą, przede wszystkim okaże się w najbliższym czasie czy również w Polsce będzie się szkoliło agentów na czterech łapach. Piraci drżyjcie przed labradorami :-)

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama