reklama

Pokemon GO bez tajemnic i kilka sztuczek, które ułatwią Ci życie

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Zabawa trwa w najlepsze. Jeśli dopiero zaczynasz grać w Pokemon GO lub dopiero zastanawiasz się, o co w tym wszystkim chodzi, polecam mój poprzedni artykuł. Jeśli już trochę grasz, ale nie wszystko rozumiesz, czytaj dalej.

Przypominam też, że z naszej bazy aplikacji możesz pobrać APK Pokemon GO dla Androida ze środową aktualizacją.

Nie ma mapy Pokemon GO, ale jest mapa Ingressa

Jednym z problemów Pokemon GO jest brak wskazówek, gdzie warto chodzić. Intuicyjne jest, że warto iść do centrum miasta, bo tam na pewno sporo się dzieje, ale Pokemony różnego typu pojawiają się w różnych miejscach (na przykład wodne nad Odrą) i o różnych porach, więc warto się wybierać na wycieczki. Cel pomoże wybrać mapa do gry Ingress, po której Pokemon GO odziedziczył mapę.

By uzyskać dostęp do mapy trzeba pobrać Ingress (Android, iOS) i założyć konto, a następnie zalogować się tymi samymi danymi na stronie ingress.com/intel. Zobaczycie tu dużo niebieskich i zielonych punktów, połączonych liniami. Grających w Pokemon GO interesują te właśnie punkty, bo zostały przeniesione bezpośrednio do nowszej gry i zamienione w areny i pokestopy. Miejscami jest ich mniej, niż w Ingressie.

Ta strona nie jest wygodna, jeśli chcemy oglądać ją na smartfonie. Użytkownicy Androida mogą sięgnąć po IITC – prostą przeglądarkę, pozwalającą wygodnie filtrować dane z mapy Ingressa i pokazującą je na wybranej mapie (satelitarna, drogowa, MapQuest i inne).

Mikropłatności nie są koniecznie, wystarczy dobrze się bić

Jeśli zaraz po uruchomieniu gry zawędrowałeś do sklepu i zobaczyłeś pakiet monet za ponad 400 złotych… nie martw się. Monety można zdobywać inaczej. Będą je zarabiać Twoje Pokemony, przypisane do ringów. Co 24 godziny przysługuje Ci 10 monet za każdego Pokemona, który znajdzie miejsce na ringu należącym do Twojej frakcji.

Kup sobie powerbank… serio

Pokemon GO zjada akumulator w tempie błyskawicznym, bo wymaga przez większość czasu włączonego ekranu. W ustawieniach można co prawda włączyć tryb oszczędzania energii, ale nie na każdym urządzeniu działa i tak naprawdę nie wyłącza ekranu, a jedynie wyświetla czarny obraz. Póki co odpowiedź jest jedna – kup Powerbank. Przeciętny telefon wytrzyma 3-4 godziny grania. By nieco ten czas wydłużyć, można przełączyć telefon w tryb oszczędzania energii (jeśli taki posiada), przyciemnić ekran, wyłączyć dźwięk i WiFi, jeśli nie jest potrzebne. Cudów jednak w ten sposób nie zdziałamy.

Nie ma nic bardziej frustrującego, niż telefon padający po wybranej potyczce na ringu, ale przed umieszczeniem na nim własnego Pokemona. Oczywiście gdy wróciłam na miejsce, ring przejęła inna frakcja…

O konsumpcję danych raczej nie trzeba się martwić. Z moich pomiarów wynika, że gdy poruszam się pieszo, Pokemon GO pobiera niecałe 6 MB danych na godzinę grania. Przejazdy rowerowe i komunikacją miejską zużywają odpowiednio więcej danych. Mądrość Internetu mówi, że Pokemon GO korzysta z Map Google'a i można oszczędzić nieco transferu, jeśli fragmenty mapy zostanie zapisany na urządzeniu, ale ta informacja została oficjalnie zdementowana.

Wabiki, przynęty, feromony

Podobnie jak przy łapaniu owadów, polując na Pokemony również można korzystać z różnych przynęt, korzystnych zwłaszcza jeśli coś nas na pół godziny „uziemni” w jednym miejscu. Jeśli w pobliżu jest Pokestop i masz już specjalny moduł wabiący, możesz go umieścić w odpowiednim gnieździe (przynajmniej tak mówi teoria, gdyż na razie nie udało mi się tego zrobić) i czekać. Z działania modułu skorzystają wszyscy gracze w okolicy, więc można się umówić na wspólne, 30-minutowe polowanie – tyle czasu działa moduł.

Do samotnego spędzania czasu świetnie nadaje się kadzidło (Incense), także działające 30 minut. Jego aromat przyciąga Pokemony do miejsca, gdzie znajduje się Twoja postać.

Jeszcze kilka słów o ewolucji Pokemonów

Szukając porad na temat gry Pokemon GO natknęłam się na artykuł polecający łapanie tylko Pokemonów, których jeszcze nie masz w Pokedeksie. Moim zdaniem to ogromny błąd. Łapanie Pokemonów, nawet tych popularnych i słabiutkich daje Ci:

  • Punkty doświadczenia (XP): 100 za każdą sztukę i 10 za dobry rzut, więc można zdobyć kolejny poziom tylko łapiąc Pokemony
  • Stardust: gwiezdny pył jest niezbędny do rozwijania umiejętności Pokemonów, niezależnie od gatunku
  • Candy: cukierki dla danego gatunku, 3 sztuki z każdym złapanym Pokemonem. Bez nich niemożliwe jest rozwijanie i ewolucja Pokemonów
  • Pokemony na wymianę: Każdego niepotrzebnego Pokemona można wymienić na jeden cukierek, którym można karmić dany gatunek

Jeśli więc zamierzasz rozwijać umiejętności swoich Pokemonów, nie przechodź obojętnie obok żadnego z nich. Powtarzające się i słabe wymień na cukierki, a potem wzmocnij swoje bojowe Pokemony. Powerup daje zazwyczaj 1-3 dodatkowe punkty życia i około 20 punktów bojowych.

Nie możesz złapać Pokemona? Daj mu coś dobrego

Z czasem Pokemony będą coraz trudniejsze i trzeba będzie dawać im jagody, by uśpić ich czujność. Jagody odblokowane są na poziomie 8. i jeśli spotkasz Pokemona, na którym pokażą się żółte lub czerwone kółka do celowania, albo który będzie miał CP powyżej 150, zacznij polowanie od karmienia.

Kolejnym elementem gry jest śledzenie Pokemonów. Poza tym, że ruchy w animowanej trawie dają pewne pojęcie, gdzie mogą kryć się dzikie Pokemony, gra pokazuje, jakie gatunki możemy spotkać w najbliższej okolicy – wystarczy dotknąć białego paska z ikonkami po prawej stronie ekranu.

Jeśli przy ikonce znajduje się jedna stopa, Pokemon jest blisko (200 m?), dwie stopy oznaczają średnią odległość, trzy zaś poważniejszą wyprawę (z moich obserwacji wynika, że może to być kilometr). Jeśli chcesz śledzić konkretnego Pokemona, możesz dotknąć jego ikonkę i wtedy na ekranie głównym gry będziesz cały czas widzieć odległość do niego… chyba że postanowi się wynieść.

1 2 następna
© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama