Pokemon GO przestał działać na telefonach z rootem. Społeczność nie jest zachwycona

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Skuteczność grających w Pokemona GO deweloperów i hakerów zaczyna obracać się przeciwko nim. Po tym, jak w Sieci pojawiły się niezliczone narzędzia do wszelakiego ułatwiania sobie tej co by nie mówić szybko nudzącej się gry, jej producent, Niantic, zareagował w jedyny sposób, w jaki potrafi. Zablokował możliwość jej uruchamiania na androidowych urządzeniach z rootem czy iPhone’ach z jailbreakiem.

Wraz z wydaniem wersji 0.37 na Androida, oprócz nowej funkcji Pokemona-towarzysza i licznych poprawek, pojawił się mechanizm mający zwalczać graczy, którzy chcą sobie nadmiernie ułatwić grę . Zrobiono to w możliwie najbardziej prymitywny sposób: gra nie uruchomi się na tych wszystkich urządzeniach, które są w pełni kontrolowane przez swoich właścicieli. Podczas próby uruchomienia Pokemona GO wyświetlony zostanie komunikat „This device, OS, or software is not compatible with Pokemon GO.”

Ma to zabezpieczyć bazującą w dużym stopniu na geolokalizacji grę przede wszystkim przed osobami, które karmią moduły GPS fałszywymi danymi, w ten sposób skutecznie podróżując „palcem po mapie”.

Nie dotyczy to tylko urządzeń z systemem Android, ale także z iOS, na których przeprowadzono jailbreak. Niantic wierzy, że w ten sposób zmniejszy się liczba oszustów, których w grze nie brakuje. To dotyczy przede wszystkim możliwości oszukiwania GPS, co w przypadku dostępu do konta roota jest możliwe.

Gdzie jednak drwa rąbią, tam wióra lecą. Posunięcie Niantica najwyraźniej uniemożliwiło grę na także na niektórych niezrootowanych urządzeniach. Internauci donoszą o problemach z uruchomieniem wersji 0.37 m.in. na Huawei P8 oraz Sony Xperia M2. Do tego dochodzą ci wszyscy niezadowoleni gracze, którzy po prostu kupili odblokowane smartfony – nie jest to wcale takie rzadkie, jak by się mogło wydawać.

Na pociechę można powiedzieć, że społeczność niezależnych deweloperów już pracuje nad „naprawieniem” nowej wersji gry, tak by działała także na zrootowanych urządzeniach. Na zmianę decyzji Niantica nie ma co liczyć: jak to jeden z użytkowników reddita złośliwie zauważył, gdyby Niantic był producentem Pasjansa na Windowsa, to nie moglibyśmy w niego grać na koncie administratora.

Najnowszą wersję Pokemona GO znajdziecie w naszej bazie oprogramowania na Androida i iOS-a. Plik instalacyjny APK wersji 0.37 na Androida jest dostępny w zakładce Wszystkie wersje.

© dobreprogramy