Polacy na podium Imagine Cup 2006!

Strona główna Aktualności

O autorze

Polacy zajęli cztery miejsca na podium w dwóch kategoriach finałowych największego, międzynarodowego studenckiego konkursu technologicznego - Imagine Cup 2006, który odbył się w Delhi, w Indiach. Piotr Mikulski i Przemysław Dębiak z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Tomasz Błajek z Politechniki Poznańskiej zdeklasowali rywali w kategorii Algorytm, zajmując kolejno wszystkie trzy miejsca na podium. Jacek Barcikowski z Politechniki Poznańskiej i Julia Górniewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zajęli drugie miejsce w kategorii Film Krótkometrażowy.

Mottem rozwiązań prezentowanych podczas tegorocznej, czwartej już edycji Imagine Cup były technologie, które pozwalają żyć zdrowiej. Uczestnicy rywalizacji mieli okazję zaprezentować kreatywność oraz pasję do technologii, rozwiązując jednocześnie realne problemy współczesnego świata. W tegorocznym finale Polacy stanowili największą reprezentację narodową wśród zakwalifikowanych zespołów i uczestników indywidualnych.

Zwycięskie projekty pokazują, jak wielki potencjał tkwi w oprogramowaniu komputerowym, które może stać się efektywnym narzędziem w walce z problemami współczesnego świata. Jestem pod ogromnym wrażeniem młodych ludzi, którzy są finalistami tegorocznej edycji Imagine Cup. Ich wielki wkład pracy, kreatywność i pasja, a także niezwykła umiejętność innowacyjnego patrzenia na świat, napawa mnie optymizmem na przyszłość. Nie zapominajmy, że to właśnie oni reprezentują nowe pokolenie liderów biznesu i technologii - powiedział Bill Gates, który spotkał się w Redmond z kilkoma drużynami podczas ich przygotowań do rozgrywek finałowych.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 181 studentów z 42 krajów, którzy rywalizowali między sobą w sześciu kategoriach finałowych: Projektowanie Oprogramowania, Algorytm, Film Krótkometrażowy, Technologie Informatyczne, Projekt Hoshimi - Bitwa Programistyczna oraz Projekt Interfejsu. Zadaniem każdej z drużyn było rozwiązanie postawionych problemów z zakresu technologii i multimediów, związanych z zaprezentowanymi wcześniej aplikacjami. Stawką tegorocznych rozgrywek były nagrody warte ok. 125 tys. USD.

Do światowych finałów konkursu Imagine Cup 2006 zakwalifikowało się 11 uczestników z Polski. Wśród nich znalazło się 6 studentów z Politechniki Poznańskiej, 3 studentów z Uniwersytetu Warszawskiego oraz po jednej osobie z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Wojskowej Akademii Technicznej. W tegorocznej edycji konkursu reprezentanci Polski po raz pierwszy rywalizowali z kolegami z całego świata o najwyższe trofeum aż w czterech z sześciu kategorii konkursowych. W dwóch z nich zajęli miejsca na podium.

Przypomnijmy, że w zeszłorocznej edycji konkursu, w kategorii "Projekt Hoshimi", studenci Politechniki Poznańskiej i Politechniki Łódzkiej zdeklasowali drużyny z całego świata, zajmując podczas światowych finałów w Japonii odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce.

W przyszłym roku finał konkursu Imagine Cup odbędzie się w Seulu, w Korei.

© dobreprogramy
s