Polacy nie pojadą na finał Imagine Cup 2005

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft ogłosił wyniki wschodnioeuropejskiego etapu studenckiego konkursu dla programistów Imagine Cup 2005, w głównej kategorii Projektowanie Oprogramowania, który odbył się w greckich Salonikach. Nasz kraj reprezentował finalista etapu ogólnopolskiego - zespół .NET Commando z Politechniki Warszawskiej. Niestety trzy pierwsze miejsca, gwarantujące start w finale ogólnoświatowym, przypadły drużynom ze Słowenii, Grecji oraz Serbii i Czarnogóry.

Zwycięzca konkursu, zespół słoweński, zaprezentował rozwiązanie EthnoCon, wykorzystujące połączenie nawigacji GPS, bezprzewodowego dostępu do Internetu, kamer, mikrofonów oraz intuicyjnego interfejsu aplikacji. Głównym założeniem zwycięskiego zespołu oraz ich projektu jest integrowanie użytkowników poprzez zmniejszanie i eliminowanie barier wynikających z różnic kulturowych, językowych i geograficznych. Rozwiązanie posiada funkcje prowadzenia wideokonferencji, rozpoznawania oraz tłumaczenia w czasie rzeczywistym mowy i tekstu pisanego, pełni również rolę komunikatora internetowego.

Drugie miejsce przypadło zespołowi greckiemu, który przygotował aplikację Sign2Talk, dedykowaną osobom niesłyszącym. Rozwiązanie pozwala na tłumaczenie języka znakowego ASL (American Sign Language) na mowę i odwrotnie, w wielu językach świata. Umożliwia również kontaktowanie się za pośrednictwem urządzeń przenośnych, z wykorzystaniem bezprzewodowej łączności internetowej. Rozwiązanie zostało stworzone w porozumieniu z greckim Stowarzyszeniem Osób Niesłyszących.

Trzecie miejsce zdobył projekt Just a Drop Away, przygotowany przez zespół z Serbii i Czarnogóry. Ma on na celu zwiększenie wydajności pracy medycznych służb ratowniczych - od momentu wypadku, do chwili dotarcia poszkodowanych do szpitala. Za pośrednictwem aplikacji można wezwać pogotowie, informować na bieżąco lekarzy o liczbie poszkodowanych osób i ilości potrzebnych środków ratowniczych. Jednocześnie można stworzyć zespół dostępnych dawców krwi, którzy w ciągu 5 minut informowani są o konieczności bycia gotowym do oddania krwi na miejscu wypadku.

Polskę w finale europejskim reprezentował zespół .NET Commando, zwycięzca etapu ogólnopolskiego. Polscy studenci zaproponowali innowacyjny projekt zaawansowanej technologicznie lodówki o nazwie Arctic Mary. Rozwiązanie posiada funkcje automatycznego kontrolowania zawartości lodówki, przygotowywania listy potrzebnych zakupów, liczenia zjadanych kalorii, a także wyszukiwania przepisów na potrawy z tego, co aktualnie posiadamy w lodówce.

Konkurs Imagine Cup został przygotowany z myślą o młodych twórcach technologii informatycznych. Tegoroczna edycja upływa pod hasłem Tworzenie świata, w którym technologie znoszą wszelkie bariery między ludźm. Szerzej o konkursie pisaliśmy w listopadzie ub.r. Finał ogólnoświatowy odbędzie się pod koniec lipca w Jokohamie, w Japonii. Organizatorzy przewidują, że zgromadzi on ponad 10 tys. studentów z przeszło 90 krajów świata.

© dobreprogramy
s