Polacy przyjęli telewizję hybrydową, kanały MUX 8 poznamy jesienią

Polacy przyjęli telewizję hybrydową, kanały MUX 8 poznamy jesienią

Polacy przyjęli telewizję hybrydową, kanały MUX 8 poznamy jesienią
12.05.2015 16:49, aktualizacja: 13.05.2015 10:13

Można już uznać, że w Polsce przyjęła się telewizja hybrydowa. Telewizja Polska poinformowała, że jej hybrydowa platforma zaczęła już na siebie zarabiać.

Platforma Telewizji Polskiej działa w standardzie HbbTV (Hybrid Broadband TV). Jej działanie polega na dołączaniu do zwykłego sygnału telewizyjnego dodatkowych materiałów multimedialnych, do których dostęp mają telewizory, dekodery i przystawki podłączone do Internetu. W trakcie transmisji można korzystać z interaktywnych aplikacji, podobnie jak z „telegazety” – jeśli na ekranie widoczna jest czerwona kropka, oznacza to, że można włączyć aplikację towarzyszącą programowi czerwonym przyciskiem na pilocie.

Z tego rozwiązania korzysta już 1,3 miliona użytkowników każdego miesiąca. Mogą tam między innymi oglądać kanał TVP Bieszczady korzystając jednocześnie z aplikacji turystycznej lub wypełnić test towarzyszący kanałowi wirtualnemu TVP 25 lat wolności. Od 26 maja będzie tam działać biblioteka filmów na żądanie, w której znajdzie się ponad 36 tysięcy seriali („M jak Miłość”, „Barwy szczęścia”, „Klan”, „Ranczo” czy bijącej rekordy „Mody na sukces”), filmów fabularnych i dokumentalnych, programów publicystycznych, informacyjnych, sportowych, kulturalnych i rozrywkowych („The Voice of Poland”). Materiały będzie można oglądać do woli za darmo także poza granicami kraju (z wyjątkiem Ameryk), ale bez możliwości zapisania na dysku, więc połączenie z Internetem będzie niezbędne.

Podczas toruńskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej Wiesław Łodzikowski, dyrektor Ośrodka TVP Technologie, ogłosił, że platforma w końcu zaczęła na siebie zarabiać po ponad dwóch latach inwestycji w nowatorskie rozwiązanie. Oglądalność to oczywiście nie wszystko – reklamodawcy również musieli zrozumieć, jak skutecznie wykorzystywać relatywnie nową platformę do osiągania swoich celów.

Na tej samej konferencji Witold Graboś z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poinformował, że nieprędko dowiemy się, jakie kanały będą emitowane w ósmym multipleksie. Na razie wiemy, że Telewizja Polska zamierza umieścić tam TVP Kultura HD i TVP Dokument w jakości standardowej, pozostało więc miejsce na jeszcze cztery kanały. Poznamy je dopiero jesienią, gdyż KRRiT chce zaczekać z decyzją do czasu, aż Urząd Komunikacji Elektronicznej wybierze operatora nowego multipleksu.

W konkursie na operatora biorą udział: Emitel, spółka Time z Grupy ZPR, TVP oraz POT (własność Polsatu i TVN). UKE ma na wybór operatora 40 dni, a po tym KRRiT będzie potrzebować około trzech miesięcy na wybór brakujących czterech kanałów, które znajdą się w MUX 8.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)