r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Polacy zagłosują przez Internet? MSWiA rozważa wybory w Sieci

Strona główna AktualnościINTERNET

Paradoksem funkcjonowania Ministerstwa Cyfryzacji jest to, że każdy kolejny rząd zapewnia o nadchodzącej rewolucji, nie zmieniają się jednak jej elementy. I tak od lat (i mimo lat) słyszymy o elektronicznych dowodach tożsamości czy konsolidacji usług e-administracji czy zwiększeniu ich liczby. Czas płynie, technika rwie, a... pan zawsze jest w komisjach.

Do listy możemy dopisać kolejną pozycję. Jak informuje Rzeczpospolita, MSWiA skierowało do Sejmu pismo, w którym pada propozycja nowelizacji ordynacji wyborczej. Chodzi mianowicie o możliwość głosowania przez Internet. Taki pomysł można byłoby ze spokojnym sumieniem dopisać do listy rewolucji, jakie trwają od lat w resorcie. Można byłoby, gdyby nie cel.

Ma być nim zwiększenie frekwencji, co przez aktualnych i kolejnych rządzących może być wykorzystywane w celu zdobycia większej liczby głosów. Mowa zatem już nie o pustym, niedoszacowanym i zwyczajnie nieprzemyślanym projekcie, ale o pomyśle, za którym stoi pojmowana na dzisiejszą modłę wola polityczna. Czyli interes jednej lub więcej frakcji.

Projekt miał już zostać zaopiniowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, które zdaje sobie sprawę, że do przeprowadzenia wyborów w Sieci konieczne byłoby wykorzystanie kryptograficznego dowodu tożsamości, czyli upowszechnienie podpisu elektronicznego.

r   e   k   l   a   m   a

Pomysł wprowadzenia możliwości głosowania przez Internet może wywoływać dysonans poznawczy: z jednej strony zapowiada się na kolejną mrzonkę, która zawiśnie w fazie chwytliwego medialnie projektu, a z drugiej może być wykorzystany jako kolejny czynnik w profilowaniu wyborców, co zwiększa prawdopodobieństwo realizacji.

Mówimy jednak o kolejnym etapie rozwoju e-państwa, na całkiem zresztą zaawansowanym poziomie, gdy brakuje fundamentów. Być może zamiast wskazywać kolejne szczyty, rozsądniej będzie wdrapać się na pobliski pagórek i nieśpiesznie, lecz skutecznie rozwijać ePUAP.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.