Polacy zgarniają nagrody w konkursie CUDA

Strona główna Aktualności

O autorze

Na początku maja zachęcaliśmy do wzięcia udziału w międzynarodowym konkursie programistycznym organizowanym przez firmę NVIDIA. Konkurs został rozstrzygnięty, a polscy programiści spisali się znakomicie.

Konkurs CUDA to zawody przeznaczone dla programistów, do których zgłosić można było wszelkiego rodzaju popularne oprogramowanie w formie osobnych aplikacji lub plug-inów, działające w systemach operacyjnych Windows, Linux lub Mac OS (stworzone przy wykorzystaniu środowiska CUDA). Nagradzane były te innowacyjne oraz pożyteczne aplikacje, które w najlepszy sposób wykorzystują moc przetwarzania procesorów graficznych.

Nagrodzono cztery osoby, w tym dwie rodem z Polski. Pierwsze miejsce przyznano niemieckiemu programiście za plug-in do Gimpa, drugą pozycję zdobył również Niemiec za Symulację przepływu płynów, trzecie miejsce zdobył natomiast nasz rodak - Janusz Będkowski za program Robot Range Finder, czwarta lokata przypadła również Polakowi - otrzymał ją Jacek Naruniec za Wykrywanie i śledzenie twarzy.

Robot range finder, symuluje wykrywanie ruchu obiektów i reagowanie na niego w czasie rzeczywistym. Sednem aplikacji jest algorytm, którego wykonanie jest akcelerowane przez GPU, co skutkuje nieporównanie krótszym czasem reakcji od tego, który byłby generowany przez CPU. Druga nagrodzona aplikacja polskiego pochodzenia identyfikuje twarz na podstawie jej cech charakterystycznych i śledzi jej zmiany na podstawie obrazu przekazywanego przez zwykłą kamerkę internetową. Jej niezwykłość tkwi w 2 razy krótszym czasie obróbki obrazu i reakcji na niego w porównaniu do tego generowanego przez CPU, co wynika z wykorzystania mocy GPU przez omawianą aplikację. Przyszłość tego rozwiązania to szereg zastosowań w dziedzinie bezpieczeństwa i biometrycznych metodach identyfikacji osób.

Gratulujemy zwycięzcom!

© dobreprogramy