Policja radzi: Bądź legalny!

Strona główna Aktualności

O autorze

Dolnośląska Policja to jedna z najbardziej aktywnych, pod względem działań antypirackich, jednostek policji w Polsce. Wbrew powszechnym przekonaniom policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą nie ograniczają się jednak tylko do ścigania piratów ale podejmują także prewencyjne działania uświadamiające. Jednym z nich jest specjalny poradnik, który znaleźć można na stronach Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Poradnik kierowany jest przede wszystkim do mniej obeznanych użytkowników. W pierwszej części zawiera dość szczegółowe informacje na temat różnic pomiędzy oryginalnymi, a pirackimi nośnikami dzięki którym potencjalni nabywcy będą mogli rozpoznać produkt legalny i nielegalny. Poruszone zostały także podstawowe zagadnienia związane z potencjalną odpowiedzialnością karną m.in. ważna kwestia, że za nielegalne kopiowanie objętych prawem autorskim programów, gier czy muzyki przez osoby niepełnoletnie odpowiedzialność ponoszą rodzice, czy niemniej ważny aspekt konieczności zabezpieczenia przez Policję komputera jako dowodu przestępstwa. Policja zwraca także uwagę, że korzystanie z programów p2p może stanowić (nawet nieświadomie) przestępstwo jeżeli udostępniamy utwory chronione prawem autorskim.

Druga część poradnika jest kierowana przede wszystkim do osób, które już posiadają lub mogą posiadać nielegalne oprogramowanie. Policjanci pośrednio zwracają m.in. uwagę na fakt, że niejednokrotnie legalne wersje pirackich programów czy gier, które użytkownicy posiadają na komputerach mogą kosztować niewiele (sporo gier jest dostępnych za kwoty poniżej 20 zł, podobnie rzecz ma się w przypadu oprogramowania shareware czy filmów DVD). Obalają także częstą wymówkę, że posiadany piracki nośnik jest tzw. "kopią bezpieczeństwa". Policja podkreśla również, że w wielu przypadkach można skorzystać z bezpłatnych odpowiedników (w szczególności oprogramowania Open Source) różnych programów komercyjnych - do użytku domowego niepotrzebna jest bowiem zazwyczaj ich rozbudowana funkcjonalność. To tylko kilka z prezentowanych w poradniku argumentów.

Poradnik dolnośląskiej Policji, choć zawierający kilka uproszczeń, jest z pewnością krokiem w dobrym kierunku. Wiele osób naprawdę bowiem nie wie jak odróżnić pirackie produkty od legalnych ale jeszcze więcej nie zdaje sobie sprawy, że można być legalnym naprawdę znikomym kosztem. Wskazywane przez Policję, bezpłatne alternatywy dla programów komercyjnych prezentujemy od samego początku na łamach naszego vortalu. Często zapomina się jednak, że nawet jeżeli program darmowy nie spełni oczekiwań to niejednokrotnie można skorzystać z tańszych odmian produktów komercyjnych (np. Microsoft Office dla Nauczycieli, Studentów i Uczniów, Adobe Photoshop Elements czy CorelDRAW Graphics Suite Special Edition). Podobnie rzecz ma się w przypadku gier, a wiele wartościowych legalnych filmów DVD można kupić już za kilka złotych...

© dobreprogramy
s