Policja rozbiła pirackiego huba na Pomorzu

Strona główna Aktualności

O autorze

5 aresztowanych, 175 przeszukań, ponad 30 zabezpieczonych komputerów oraz niemal 100 dysków twardych, to efekt ostatnich działań Policjantów z Sekcji do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.

Policjanci zatrzymali grupę osób administrujących serwerem do wymiany plików. Ustalono, że w zdecydowanej większości rozpowszechniali "pirackie" dane - filmy, muzykę i komercyjne oprogramowanie. Od maja ubiegłego roku przyczynili się do rozpowszechnianienia 88 TB.

Zatrzymanych zostało pięciu ustalonych organizatorów serwera, założyciel huba Michał W. 25 lat, admistratorka Monika W. lat 45 lat oraz trzech operatorów Beata S. - nauczycielka 33 lat, Łukasz W. - student lat 23, Adrian F. - uczeń lat 19. W samym Koszalinie wczoraj dokonano 120 przeszukań, w ramach pomocy prawnej zlecono 55 przeszukań u osób na terenie całego kraju. W ich trakcie zabezpieczono ponad trzydzieści jednostek centralnych komputerów i blisko 100 komputerowych dysków twardych.

Administratorami huba był jego założyciel oraz 45-letnia Monika W. Serwer hub służył do wymiany danych pomiędzy użytkownikami oraz do komunikowania się użytkowników między sobą. Warunkiem korzystania z huba było udostępnienie minimum 5 GB danych (filmy, gry, programy komputerowe, muzyka i zdjęcia). W 90% wymieniane pomiędzy użytkownikami dane były bezprawnie skopiowane, tj. nielegalne. W okresie od maja 2005 r. do 4 stycznia 2006r. przez HUB przewinęło się ponad 2400 użytkowników. Użytkownicy tego huba to nie tylko mieszkańcy Koszalina, także innych miast Polski oraz Australijczycy, Amerykanie oraz Skandynawowie i obywatele innych krajów Europy. W okresie od maja 2005 roku do stycznia 2006 r. administratorzy i operatorzy serwera przyczynili się do rozpowszechnienia przez innych użytkowników serwera łącznie 88.000 GB.

W działaniach brali udział policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Darłowie.

© dobreprogramy
s