Policjanci nagrodzeni za walkę z piractwem

Strona główna Aktualności

O autorze

Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, Komenda Miejska Policji w Koszalinie i Komenda Rejonowa Policji Warszawa III to tegoroczni laureaci IX edycji "Złotych Blach" - nagród wręczanych przez Koalicję Antypiracką dla jednostek najbardziej zaangażowanych w zwalczanie przestępstw w zakresie naruszania praw autorskich. Uroczyste wręczenie "Złotych Blach" odbyło się dzisiaj w warszawskim Klubie Traffic.

Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, została nagrodzona za zlikwidowanie grupy warezowej zajmującej się zwielokrotnianiem i rozpowszechnianiem filmów. Przypomnijmy, że w tej sprawie zabezpieczono kilka komputerów, serwer FTP z dyskami o łącznej pojemności 2,5 TB oraz 4000 pirackich płyt DVD. Wartość zabezpieczonych wartości intelektualnych w tej sprawie oszacowano na około 500 tys. złotych. W województwie dolnośląskim jednostki Policji zrealizowały 91 spraw, w których doszło do naruszenia praw producentów fonograficznych. Komenda Wojewódzka Policji uczestniczyła również w akcji ZPAV i IFPI "Hubcup 6" skierowanej przeciwko użytkownikom sieci peer-to-peer rozpowszechniającym nielegalnie utwory muzyczne.

Komenda Miejska Policji w Koszalinie, została wyróżniona za akcję tamtejszych policjantów którzy ustalili, a następnie zatrzymali grupę osób administrujących specjalnym serwerem (tzw. hub'em), który służył do wymiany filmów, gier, oprogramowania i muzyki. Wymieniane pomiędzy użytkownikami dane w 90% były bezprawnie rozpowszechniane. W okresie od maja 2005 r. do stycznia 2006 r. przez hub przewinęło się ponad 2400 użytkowników. W samym Koszalinie dokonano 120 przeszukań, w ramach pomocy prawnej zlecono dalszych 55 przeszukań u osób na terenie całego kraju. W trakcie realizacji sprawy zabezpieczono ponad trzydzieści jednostek centralnych komputerów i blisko 100 komputerowych dysków twardych.

Trzecia nagrodzona jednostka to Komenda Rejonowej Policji Warszawa III, której Policjanci w listopadzie br. dokonali przeszukania w dużej firmie z siedzibą w Warszawie. W wyniku przeprowadzonego przeszukania policjanci zabezpieczyli ok. 130 jednostek centralnych i dysków, na których ujawniono pirackie oprogramowanie komputerowe wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Policjanci z wyróżnionych jednostek oprócz "Złotych Blach" i nagród ufundowanych przez Koalicję otrzymali również od komendanta głównego Policji Marka Bieńkowskiego nagrody pieniężne (ich wartości nie podano). Komendant podkreślał, że jednym z priorytetów polskiej Policji jest walka z cyberprzestępczością i przestępczością intelektualną w Internecie.

W skład Koalicji Antypirackiej, która jest fundatorem nagród wchodzą przedstawiciele Business Software Alliance (BSA) - organizacji zrzeszającej największych producentów oprogramowania, Związku Producentów Audio Video (ZPAV) - reprezentującego przemysł muzyczny, a także Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej - działającej w imieniu branży filmowej.

© dobreprogramy
s