reklama

Policjanci nagrodzeni za walkę z piractwem

Strona główna Aktualności

O autorze

Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach oraz Komenda Rejonowa Policji Warszawa V to tegoroczni laureaci kolejnej już edycji "Złotych Blach" - nagród wręczanych przez Koalicję Antypiracką dla jednostek najbardziej zaangażowanych w zwalczanie przestępstw w zakresie naruszania praw autorskich.

Policjanci z Wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej Policji we Wrocławiu nagrodzeni zostali m. in. za: działania mające na celu ograniczenie bezprawnego udostępniania plików muzycznych w sieciach p2p w akademickim systemie informatycznym na terenie Politechniki Wrocławskiej. Wykazywali także nowatorskie rozwiązania w procesie uzyskiwania i wykorzystywania dowodów w postępowaniu karnym naruszenia praw producentów fonograficznych w zamkniętych sieciach osiedlowych.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej Policji w Katowicach nagrodzeni zostali m in. za dokonanie wielu istotnych i spektakularnych akcji wobec podmiotów i osób rozpowszechniających pirackie oprogramowanie i korzystających z niego w celach komercyjnych. Przykłady to: rozgłośnia radiowa z Piekar (zabezpieczono 1182 płyt); firma z Mysłowic (udostępniającą na swoich serwerach w sieci programy użytkowe, gry i muzykę); pirat z Sosnowca, który rozpowszechniał oprogramowanie na nośnikach na terenie całej Polski. Według KWP sukcesem jest również zamknięcie strony www.napisy.org, a przy okazji tego zdarzenia zorganizowana była szeroko zakrojona ogólnopolska akcja antypiracka, we współpracy z 14 komendami policji z całego kraju. Dodatkowo, jednostki terenowe podległe KWP Katowice w pierwszym półroczu 2007 roku zabezpieczyły: 19 509 płyt CD i DVD z oprogramowaniem - oszacowana wartość oprogramowania to ponad 56 mln zł oraz 189 dysków twardych.

Komenda Rejonowa Policji Warszawa V nagrodzona została m. in. za przeprowadzenie działań przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym powielaniem płyt DVD z filmami i grami PSX oraz ich dystrybucją na terenie giełdy mieszczącej się przy ul. Wolumen w Warszawie. W wyniku realizacji sprawy dokonano przeszukań i procesowo zabezpieczono materiały dowodowe w pomieszczeniach zlokalizowanych na terenie kilku dzielnic Warszawy. Ujawniono producenta nielegalnych nośników - 10 nagrywarek płyt DVD-R, sterowanych przez dwa komputery klasy PC. W omawianym przypadku, poza sprzętem i ok. 1000 szt. nielegalnie powielonych filmów i gier zabezpieczono broń palną (ostrą) i amunicję. Jak informuje KWP przedstawione powyżej działania, jak również codzienny monitoring terenu Targowiska Wolumen doprowadziły do niemal całkowitego wyeliminowania handlu pirackimi produktami na tym bazarze, który do niedawna był drugim obok stadionu dziesięciolecia największym punktem handlu pirackimi nośnikami.

Przyznanie wyróżnień "Złota Blacha 2007" stanowi wyraz uznania, jakie przedstawiciele podmiotów praw własności intelektualnej mają dla policjantów, którzy na co dzień walczą z piractwem muzycznym, komputerowym i filmowym. Tradycyjnie, oprócz tablic pamiątkowych Koalicja Antypiracka ufundowała również nagrody rzeczowe dla wyróżnionych jednostek.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić